Flow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: kosmickou sondu GRAIL B Flow, viz Gravity Recovery and Interior Laboratory.

Flow (z angl. „proudění“, „tok“) je duševní stav, kdy je osoba v průběhu provozování činnosti ponořena do pocitů naprosté soustředěnosti, nadšení a úspěchu. Takto, jak ho pojmenoval a definoval psycholog Mihaly Csikszentmihalyi, je zařazen do pozitivní psychologie a mluví se o něm v souvislosti s mnoha oblastmi lidského života.

Podle Csikszentmihalyiho je flow stav naprosto soustředěné motivace. Je to cílevědomé zaujetí, při kterém člověk plně ovládá své emoce, které mu pomáhají k lepšímu výkonu v jeho činnosti. Ve flow nejsou emoce pouze ovládnuty a usměrněny, ale pozitivně naladěny a zapojeny do řešení úkolu. Pokud je člověk otrávený nebo znepokojený, většinou nemůže dosáhnout flow. Známkou flow je pocit spontánní radosti, nadšení při prováděné činnosti. Flow je ale také popisován jako hluboké soustředění výhradně na vykonávanou aktivitu – ne na sebe nebo vlastní emoce.

Hovorové výrazy pro stejný nebo podobný stav jsou: být v přítomném okamžiku, v zóně, připojený, v rytmu, být zapálený, vyladěný, koncentrovaný, ve čtvrté dimenzi.

Komponenty flow[editovat | editovat zdroj]

Csikszentmihalyi identifikoval následující faktory doprovázející stav flow:

 1. Jasné cíle. Jejich úroveň přitom musí představovat pro člověka výzvu, jejíž dosažení klade nároky na jeho dovednosti.
 2. Intenzivní koncentrace.
 3. Přiměřená obtížnost úkolu, šance úspěšně ho dokončit.
 4. Jednoznačná, okamžitá zpětná vazba.
 5. Pocit kontroly.
 6. Vnitřní motivace.
 7. Pocit hlubokého zaujetí úkolem, aniž cítíme zvláštní námahu. Splynutí činnosti a vědomí, z mysli jsou vypuzeny běžné myšlenky.
 8. Mizí starost o vlastní . Člověk si neuvědomuje tělesné potřeby jako hlad nebo únavu. Stav proudění přitom vede k růstu .
 9. Změna vnímání času.

"Kombinace všech těchto prvků působí pocit hluboké radosti, který je tak hodnotný, že lidé jsou ochotni věnovat velkou část své energie jen na to, aby ho mohli znova zažít." [1] "Klíčovým prvkem optimálního zážitku je to, že se stává sám sobě cílem." [2]

Sporty[editovat | editovat zdroj]

Konceptem flow, jeho vztahem ke sportu a možnostem, které přináší, se zabývá sportovní psychologie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Csikszentmihalyi, Mihaly O štěstí a smyslu života, Nakladatelství Lidové noviny, 1996, str. 81
 2. Csikszentmihalyi, Mihaly O štěstí a smyslu života, Nakladatelství Lidové noviny, 1996, str. 103

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flow (psychology) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]