Filtrování zpráv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Filtrování zpráv je proces zpracování emailových zpráv za účelem jejich organizace dle zadaných kritérií. Nejčastěji se jedná o automatické zpracování příchozích zpráv, ale termín se vztahuje i na zákrok člověka spolu s anti-spamovými technikami stejně jako na odchozí emaily.

Vstupem softwaru pro filtrování zpráv je email. Software poté buď doručí zprávu do uživatelovy schránky nezměněnou, přesměruje zprávu na jiné místo nebo dokonce email zahodí. Některé filtry jsou schopny během zpracování zprávu i upravit.

Důvod filtrování zpráv[editovat | editovat zdroj]

Obvyklé využití emailových filtrů spočívá v organizaci příchozích emailů a odstraňování spamů a počítačových virů. Občas se využívá i k vyšetřování odchozích emailů v některých společnostech, aby bylo zajištěno, že zaměstnanci splňují příslušná práva. Uživatelé mohou také využít emailového filtru pro upřednostnění zpráv a zařazení zpráv do složek podle předmětu nebo jiných kritérií.

Metody[editovat | editovat zdroj]

Mailové filtry mohou být nainstalovány uživatelem buď jako oddělené programy nebo jako část jejich emailových klientů. V emailových klientech si mohou uživatelé „ručně“ vytvořit filtry, které potom automaticky filtrují zprávy dle zadaných kritérií. Většina emailových klientů má také automatický spamový filtr. Poskytovatelé internetového připojení mohou také mít nainstalované emailové v jejich programech pro přenos emailů jako službu pro všechny své zákazníky. Vzhledem k rostoucímu počtu podvodných webových sítí poskytovatelé filtrují URL v emailových zprávách k odstranění nebezpečných odkazů dříve, než na ně uživatelé kliknou. Společnosti často používají filtry, aby ochránili zaměstnance a jejich informační technologie.

Příchozí a odchozí filtrování[editovat | editovat zdroj]

Emailové filtry mohou zpracovávat příchozí a odchozí emailový provoz. Filtrování příchozích emailů zahrnuje prověřování zpráv z internetu adresovaných chráněným uživatelům nebo legální ukládání dat za účelem analýzy či evidence. Filtrování odchozích emailů zahrnuje opak – prozkoumávání emailových zpráv lokálních uživatelů předtím, než mohou být potencionálně škodlivé zprávy odeslaný ostatním uživatelům internetu. [1] Jedna z metod filtrování odchozích emailů běžně používána poskytovately internetu je Transparent SMTP proxy, ve které je emailový provoz zadržen a filtrován skrze transparentní proxy uvnitř sítě. Odchozí filtrování má také uplatnění na emailovém serveru. Mnoho společností používá technologii pro prevenci úniku dat v jejich emailových serverech pro odchozí poštu k předejití úniku citlivých informací skrze email.

Úprava dle požadavků[editovat | editovat zdroj]

Emailové filtry mají různé stupně konfigurovatelnosti. Někdy se rozhodují na základě regulárních výrazů. V jiných případech jsou používána klíčová slova v těle zprávy nebo třeba emailové adresy odesílatele zprávy. Některé pokročilejší filtry, částečně anti-spamové filtry, používají techniky pro statistické klasifikace dokumentů jako např. naivní Bayesovský klasifikátor. Může být použito i filtrování obrázků, které používá algoritmy komplexní analýzy obrázků pro detekování odstínů pleti a specifických částí těla asociovaných s obrázky pro dospělé (pornografické obrázky).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZONK. How Pervasive is ISP Outbound Email Filtering? [online]. Slashdot.org, [cit. 2011-09-15]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Email filtering na anglické Wikipedii.