Filip, asturský kníže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Filip (asturský kníže))
Skočit na: Navigace, Hledání
Španělská královská rodina
Coat of Arms of Spanish Monarch.svg
Filip, španělský korunní princ, syn krále Juana Carlose I.

Španělský princ Filip, asturský kníže (Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia; * 30. leden 1968, Madrid, Španělsko) je třetí dítě a jediný syn španělského krále Juana Carlose I. a jeho manželky královny Sofie. Jako jediný syn krále je zároveň dědicem španělského trůnu.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Filip studoval na prestižních školách v Kanadě, USA (Georgetown University ve Washingtonu D.C.) a ve Španělsku.

Vojenského vzdělání se princovi dostalo na Academia General Militar v Zaragoze, na Escuela Naval Militar v Marínu a na Academia General del Aire v San Javieru.

V současnosti má hodnost podplukovníka generálního štábu jednotek pozemní pěchoty, kapitán fregaty generálního štábu španělského námořnictva a podplukovník generálního štábu vzdušných sil.[1]

Po ukončení období vojenského vzdělání, začalo období jeho vzdělání civilního (vystudoval Právo na Universidad Autónoma de Madrid a dosáhl titulu „Master“ v oboru Mezinárodní vztahy na Edmund Walsh School of Foreign Service na Georgetown University).

Státnické povinnosti[editovat | editovat zdroj]

Jako korunní princ vykonává mnoho oficiálních zahraničních cest po celém světě a reprezentuje Španělské království. Jezdí také reprezentovat Královskou rodinu do měst po celém Španělsku. Většinou se ukazuje při španělských státních svátcích.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Po období Filipova staromládenectví a poměrně nestálého partnerského života 1. listopadu 2003 princ oznámil zasnoubení s novinářkou Letizií Ortiz Rocasolano, bývalou novinářkou CNN, se kterou se oženil 22. května 2004. Svatba se konala v Almudenské katedrále v Madridu.

Dne 31. října 2005 porodila princezna Letizia holčičku, infantku Leonor, prvorozenou dědičku následníka trůnu a druhou v pořadí následnictví španělského trůnu. Dne 29. dubna 2007 se narodila druhá dcera, infantka Sofie, která se tak stala třetí v pořadí následnictví.

Po atentátech 11. března 2004 v Madridu se princ z Asturie společně se svými sestrami, infantkami Elenou a Cristinou, stali prvními členy španělské královské rodiny, kteří se zúčastnili manifestace.

Kromě svých státnických povinností předsedá Princ z Asturie také některým benefičním organizacím, především pak těm, které nesou jeho jméno: Fundación Príncipe de Asturias a Fundación Príncipe de Gerona.[2]

Účast na olympiádě v Barceloně[editovat | editovat zdroj]

Na letní olympiádě v Barceloně v roce 1992 byl vlajkonošem španělského olympijského výboru a sám se aktivně zúčastnil. Umístil se na šesté pozici ve třídě soling v jachtingu a obdržel olympijský diplom.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Noticia de los ascensos de Felipe de Borbón.
  2. Constitución de la 'Fundación Príncipe de Girona', www.casareal.es