Falc (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác falce v Goslaru. Jedna z největších světských staveb své doby (54 x 18 m).
Další významy jsou uvedeny v článku Falc.

Falc (z něm. Pfalz, hrad, palác, z lat. palatium) je typ raně středověkého hradu ve Svaté říši římské.

Panovník v říši nevládl z jednoho místa, ale se svým dvorem se přesouval, putoval po jednotlivých částech říše, což mu v době chybějící infrastruktury kvalitních cest umožňovalo efektivněji vykonávat panovnické funkce (soudnictví, vybírání daní, udělování privilegií atd.). A právě královské (císařské) falce tvořily síť sídel, po kterých se panovník se svým dvorem mohl pohybovat a které mu poskytovaly potřebné zázemí.

Nejvýznamnější falc byla v Cáchách s korunovační kaplí Panny Marie z doby Karla Velikého. Významné i méně významné falce se nacházely na desítkách až stovkách míst dnešního Německa a sousedních států. Často byly umísťovány ve vzdálenosti přibližně 30 km, která odpovídá jednomu dni cesty na koni. V České republice se nachází falc v Chebu, která byla k českým zemím připojena až za Jana Lucemburského.

Typ stavby[editovat | editovat zdroj]

Pro falce bývá typický velký ústřední kamenný palác na půdorysu protáhlého obdélníku. Vnitřek, osvětlený zpravidla řadou půlkruhově zaklenutých, někdy sdružených oken, obsahoval velký královský sál (aula regia). Ústřední palác byl doplněn dalšími budovami, zejména kaplí a stájemi pro koně.

Císařské falce jsou považovány za vzor knížecího paláce Pražského hradu, který svou podobou paláce falcí připomíná.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]