Fairtradová škola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fairtradová škola ZŠ Rokytnice, Vsetín

Fairtradové školy jsou součástí kampaně Fairtradová města – mezinárodní iniciativy označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě. Fairtradové školy přidávají globální rozvojová témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují s veřejností. Zapojení do kampaně školám přináší posílení dobrého jména, vzdělávání žáků praktickým příkladem, zajímavé náměty pro výuku a přidanou hodnotu ve srovnání s jinými školami. Svými aktivitami dávají najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. Status Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému.

Fairtradové školy v České republice

V České republice byla kampaň Fairtradové školy zahájena na podzim 2011 jako součást kampaně Fairtradová města. Kampaň koordinují společně Fairtrade Česko a Slovensko, NaZemi a Ekumenická akademie Praha. První dvě Fairtradové školy v České republice jsou od 9. února 2012 Masarykova ZŠ, Litoměřice a SŠ a JŠ Volyně. Aktuální počet držitelů statusu lze najít na webu kampaně

Ředitel Petr Chytil ze vsetínské ZŠ Rokytnice na kampani oceňuje příležitost zapojení celosvětových témat do výuky: „Žáci se dozvídají o globálních problémech a pak zpracovávají na toto téma filmové spoty nebo komiksy. Jsou to předměty, ve kterých můžeme dělat zajímavé projekty a rozebírat s žáky témata, která by v jiných předmětech byla spíše okrajová.“

Romana Šafránková, učitelka zeměpisu a němčiny ze Střední a Jazykové školy Volyně, doplňuje: „Studenti přesvědčili zástupce města Volyně, aby se ucházeli o titul Fairtradové město. Uspořádali také akci pro místní podnikatele a dosáhli toho, že několik obchodů a cukráren ve Volyni začalo prodávat fairtradové produkty.“

Kritéria udělení statutu

Školy musí pro získání statutu splnit 5 kritérií:

  • ve škole funguje řídicí skupina za účelem podpory fair trade
  • škola oficiálně podporuje fair trade
  • pedagogové zařazují globální rozvojová témata do výuky a dále se v nich vzdělávají
  • škola využívá fairtradové produkty, ty lze také zakoupit v prostorách školy
  • škola pořádá akce pro veřejnost a medializuje téma fair trade

Přínosy pro školy

  • posílení dobrého jména instituce u žáků, rodičů a veřejnosti
  • vzdělávání a výchova žáků praktickým příkladem
  • náměty pedagogům pro výuku
  • příležitost pro pozitivní medializaci aktivit školy
  • téma odpovědné spotřeby a začlenění globálních témat do výuky jako přidaná hodnota ve srovnání s jinými školami
  • aktivní příspěvek naplňování veřejných cílů podpory odpovědné spotřeby a udržitelného rozvoje

Odkazy

Externí odkazy