Fair Isle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fair Isle
Západní útesy
Západní útesy
VK Fair Isle.PNG
Lokalizace
Ostrovní oblast
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
7,68 km²
Délka
4,8 km
Šířka
2,4 km
Ward Hill (217 m n. m.)
Počet obyvatel
69 (rok 2001)
Největší město
Stonybreck

Fair Isle (ze staroseverského Frjóey/Friðarey nebo skotské gaelštiny Fara), je jedním ze šestnácti obydlených ostrovů na Shetlandách. Nachází se zhruba v polovině cesty mezi Shetlandy a Orknejemi. Je známý především pro svou ptačí observatoř a tradiční fairislandskou pleteninu.

Ostrov má rozlohu jen necelých 8 km2. Dosahuje délky 4,8 km a šířky maximálně 2,4 km. Celé pobřeží lemují strmé útesy, vystupující až 200 m nad hladinu moře. Na ostrově nejsou hospody ani restaurace, mají tam však jednu základní školu. Místní děti pak od jedenácti let navštěvují střední školu v Lerwicku na největším ostrově Shetland zvaném Mainland.

Ptačí observatoř[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je oblíbenou zastávkou tažných ptáků a některé druhy tu i hnízdí. Během léta jsou útesy přeplněny stovkami tisíc ptáků. Místním endemitem je jeden z poddruhů střízlíka obecného (Troglodyte troglodytes fridariensis). Ostrov má proto trvalou ptačí observatoř, která je významnou pozorovatelnou ptačích migrací. Založil ji v roce 1948 skotský ornitolog George Waterston. Prvním ředitelem observatoře byl britský ornitolog Kenneth Williamson.

Pozorovány zde byly některé vzácné druhy jako například linduška sibiřská (Anthus gustavi), cvrčilka žíhaná (Locustella lanceolata) či cvrčilka pruhovaná (Locustella certhiola). Na jaře roku 2008 byla zaznamenána Kalandra zpěvná (Melanocorypha calandra) a Kulík kaspický (Charadrius asiaticus). V létě téhož roku objevil jeden z místních obyvatel zvonkohlíka citrónového (Serinus citrinella), jednalo se přitom o vůbec první pozorování tohoto pěvce na území Spojeného království.

Dalšími pozorovanými druhy byli například lejsek asijský (Muscicapa dauurica), modruška tajgová (Tarsiger cyanurus), drozd tmavý (Zoothera sibirica), orel mořský (Haliaeetus albicilla), čírka karolinská (Anas crecca carolinensis), vlaštovka skalní (Cecropis daurica) či vlhovec hnědohlavý (Molothrus ater).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fair Isle byl osídlený už od doby bronzové. Známá jsou i dvě naleziště z doby železné. 20. srpna 1588 ztroskotala u ostrova v zátoce Stroms Heelor vlajková loď španělské Armady El Gran Grifón. Událost přinutila 300 námořníků strávit čest týdnů mezi ostrovany. Vrak lodi byl objevený v roce 1970. Za druhé světové války během bitvy o Atlantik postavilo RAF na nejvyšším bodu ostrova Ward Hill radarovou stanici. Budovy jsou zde stále k vidění. Roku 1940 zde havaroval německý Heinkel He 111. V roce 1954 byl ostrov odkoupený organizací The National Trust for Scotland.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fair Isle na anglické Wikipedii.