FL Studio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

FL Studio (dříve Fruity Loops) je hudební produkční DAW (z angličtiny Digital Audio Workstation) vytvořený belgickou firmou Image-Line Software. Hudba je tvořena mixováním audio nahrávek, digitálních syntetizérů a MIDI signálů. Výsledek je ukládán do .FLP (Fruity Loops Project) souborů a může být exportován do WAV, MP3 nebo MIDI souborů, od verze 7 lze exportovat i do Ogg Vorbis.

I přesto, že je program používán i světovými jedničkami (především na poli EDM) a obsahuje velké množství nejrůznějších funkcí, stále se drží v nižší cenové kategorii. Díky tomuto faktu převládá názor, že je program vhodný pro začátečníky a je zaměřen na hudebníky amatéry, toto tvrzení je ovšem často zpochybňováno a není ničím podloženo. Systém skládání hudebních smyček je vhodný pro vytváření hudby především elektronického žánru, ale skladatelé úspěšně využívají program i pro ostatní žánry od klasické hudby po country. Plugin Video Player usnadňuje úpravu hudby (či jiné zvukové stopy) tak, aby seděla k nahranému videu. Program od verze 10 podporuje i zápis do notové osnovy ve formátu PDF.

Jelikož je FL Studio napsáno v Delphi, je technicky nemožné jej portovat pro Linux či OSX. Avšak v září 2008 společnost Image-Line na svých webových stránkách uveřejnila prohlášení, že bude plně podporovat uživatele, kteří provozují FL Studio na produktech firmy Apple přes Boot Camp, v uzavřeném testování je i upravená verze wrapperu Crossover, který umožňuje spouštět software pro Windows na OSX. Na Linuxu se některým uživatelům podařilo FL Studio zprovoznit za pomoci Wine.

Program může sloužit jako VST host a klient, lze tedy použít rozšiřující VST či DX Plug-iny. Díky podpoře Re-Wire lze FL Studio spojit s dalšími programy jako například Steinberg Cubase, Propellerhead Reason nebo Vocaloid.

Možnosti a funkce programu[editovat | editovat zdroj]

FL Studio zpracovává hudbu pomocí interního enginu s 32-bit plovoucí čárkou. Podporuje vzorkovací frekvenci až do 192kHz s použitím WDM či ASIO ovladačů. Audio engine ve verzi 7 podporuje multithreading a vícejádrové procesory.

Mixážní pult umožňuje rozdělit zvukové stopy pro vícekanálový zvuk. To umožňuje mixovat hudbu pro 2.1, 5.1 a 7.1 zvuk.

FL Studio obsahuje mnoho pluginů a softwarových syntetizérů, speciálně vytvořených pro použití v FL Studiu. Program obsahuje i rozhraní pro plnou kompatibilitu s VST, VST2, DX a ReWire pluginy. Od nové verze 9.0.3, která byla oficiálně vydána na začátku roku 2010, podporuje také VST3.

V roce 2013 přibyl s verzí 11 režim pro živé vystupování (Performance mode), který uživatelům umožňuje vytvářet tzv. sety. Nejen kvůli tomu také přibyla podpora pro multitouch dotykové obrazovky, která umožňuje tento režim využívat bez MIDI kontroleru.

Edice programu[editovat | editovat zdroj]

V prvních verzích nesl program název Fruity Loops, od čtvrté generace byl přejmenován na FL Studio. Program je dále možné rozdělit do několika edic, podle množství obsažených funkcí. Každou edici je možné stáhnout z internetu nebo zakoupit v krabicové verzi (kromě edice express). Na rozdíl od mnoha ostatních hudebních programů je možno každou stáhnutou edici doživotně upgradovat. Sedmá verze programu je nabízena v těchto edicích:

  • Express Edition – nejlevnější, nejméně funkcí. Využití je vhodné spíše jako editor smyček bicích, než jako plnohodnotný hudební software. Obsahuje pouze několik zabudovaných efektů a zvukových generátorů.
  • Fruityloops Edition – obsahuje již piano-roll (editor připomínající klávesy piána) a možnost použít FL Studio jako VST plug-in dalších programů.
  • Producer Edition – jako nejrozšířenější verze nabízí plnou podporu pro produkci hudby. Tato verze také umožňuje použití automatizačních obálek.
  • Signature Bundle (dříve XXL Edition) – balík obsahující Producer Edition a několik dalších pluginů (např. syntetizér Sytrus nebo plugin pro přehrávání videa.) Ty mají výrazně zredukovanou původní cenu.

Uživatelské rozhraní[editovat | editovat zdroj]

Uživatelské rozhraní FL Studia je založeno na pěti základních obrazovkách:

  • Step Sequencer - umožňuje rychlé sestavení smyčky bicích a krátké melodické části.
  • Piano Roll - dvourozměrná mřížka pro vytváření melodie. Svislá osa určuje výšku tónu, vodorovná osa čas a délku tónu.
  • Playlist - umožní složit jednotlivé smyčky a audio stopy do výsledné hudební kompozice.
  • Mixer - používaný pro vyvážení hlasitosti jednotlivých stop a přidání efektů (i přes VST pluginy) nebo pro záznam zvuku z externího zdroje.
  • Sample Browser - jednoduchý a rychlý prohlížeč pro přístup k audio nahrávkám, pluginům, přednastaveným nástrojům a dalším souborům FL Studia.

Vytváření hudby v FL Studiu je založeno na systému smyček. Každá smyčka (pattern), vytvořená v okně Step Sequencer nebo Piano Roll představuje určitou část skladby. Postupným skládáním smyček v okně Playlist vzniká výsledná skladba. Všechny vytvořené zvuky je možné poslat do mixážního pultu, který umožní změnit výslednou barvu zvuku pomocí několika zabudovaných filtrů a efektů (např. reverb, delay, chorus, flanger, a další.)

Producenti[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější producenty používající FL Studio patří:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]