Eva Perónová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evita na fotografii z roku 1947
Eva Perón.

Eva María Duarte de Perón, známá také jako Evita (zdrobnělina pro Evu), (7. května 191926. července 1952) byla druhá manželka argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna (1895–1974) a první dáma Argentiny od roku 1946 až do své smrti v roce 1952.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rolnické oblasti Argentiny roku 1919. Když jí bylo 15 let, odešla do Buenos Aires, aby zde začala svoji kariéru v rozhlase a u filmu. Roku 1944 se poprvé setkala s Juanem Perónem na charitativní akci v San Juanu. Příštího roku se vzali. Její manžel se roku 1946 stal prezidentem. Poté získala vliv v Perónovi oddaném odborovém hnutí. Po určitou dobu vedla i ministerstva práce a zdravotnictví. Založila charitativní organizaci "Fundación Eva Perón" a ženskou perónistickou politickou stranu, jelikož se domnívala, že ženy nemají na politiku v Argentině dostatečný vliv. Roku 1951 byla navržena do funkce viceprezidentky, což odmítla z důvodu své nemoci a nátlaku ze strany vyšších kruhů a svého manžela. Podstoupila několik operací, její zdravotní stav se však rychle zhoršil. Zemřela roku 1952 na rakovinu děložního čípku.

Řada odborníků se shoduje, že byla nejmocnější ženou v historii své země. Jiní dokonce tvrdí, že před svou smrtí byla jednou z nejmocnějších žen na světě.[1][2]

Umělecká předloha[editovat | editovat zdroj]

Dnes je známa také díky muzikálu Evita Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice, který byl později pod stejným názvem zfilmován se zpěvačkou Madonnou v hlavní roli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eva Perón na anglické Wikipedii.

  1. http://ils.unc.edu/~murrr/evita/evapath.html
  2. http://www.bbc.co.uk/worldservice/people/features/mycentury/wk39.shtml

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOVÁČKOVÁ, Monika. Božská Evita. In: Živá historie. 11/2011. s. 68-70.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]