Erin Brockovich (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

[1][2]

Erin Brokovich je americké filmové drama z roku 2000 režiséra Stevena Soderbergha s Julií Robertosovou a Albertem Finneyem v hlavní roli. Film získal celkem pět nominací na Oscara, jedinou výhru však získala pouze hlavní představitelka Julia Robertsová.

Film je na motivy skutečných událostí environmentalistky Erin Brokovich. Dvakrát rozvedená matka tří malých dětí, zcela bez peněz, bez vzdělání a bez předchozí pracovní praxe se vnutí do zaměstnání v advokátní kanceláři svého bývalého právníka. Právník ji kdysi zastupoval u neúspěšné soudní pře po autonehodě. Díky náhodě a své vlastní pracovitosti se z bezvýznamné sekretářky vypracuje v nepostradatelnou a výborně placenou právní asistentku. (Nemalý díl na tom má výjimečná ráznost, osobní přímočarost a osobní šarm.) Během zkoumání písemných podkladů, k na první pohled zcela banální kauze, náhodou objeví velký ekologický případ globálního znečišťování. Podzemní vody znečisťuje šestimocný chróm z velké a bohaté kalifornské elektrárenské společnosti (kalifornská paroplynová elektrárna). Z důvodu znečištění trpí stovky lidí v místním městečku velmi vážnými zdravotními poruchami a onemocněními. Erin svojí aktivitou a pracovním nasazením pomůže vyhrát soudní spor pro více než 600 místních rodin v celkové výši 333 miliónů dolarů.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Skutečná Erin Brokovich si zahrála ve filmu malou epizodní postavu servírky (na jmenovce má jméno JULIA), ve stejné scéně vystupuje jako host restaurace i skutečný advokát E.L. Masry. E. Brokovich prý prodala filmová práva svého vlastního příběhu za 100000 dolarů.
  • Soudce LeRoy A. Simmons, který jako první soudně posuzoval celý případ si ve filmu také zahrál sám sebe [3].
  • Natáčení filmu se jako divák také občas zúčastnila i nezletilá neteř Julie Robertsové Emma Roberts.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zajímají mě skutečné údaje o skutečné Erin Brockovich - např. dat nar., jestli ještě žije atd., nikoliv nějaký film. Děkuji.
  2. Ano, žije, už od roku 1960. Není zač.
  3. Julia Robertsová: miláček Ameriky. [s.l.] : VOLVOX Globator, 2004. ISBN ISBN 80-7207-536-5. Kapitola 35., s. 44. (čeština)