Eotyrannus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxEotyrannus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 130 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádTheropoda
NadčeleďTyrannosauroidea
RodEotyrannus
Binomické jméno
Eotyrannus lengi
Hutt et al., 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eotyrannus („Jitřní tyran“) byl tyranosauroidní teropodní dinosaurus, který žil na území dnešní Velké Británie (ostrov Isle of Wight) v období spodní křídy (souvrství Wessex). Tento dávný předek tyranosaura byl asi 6 metrů dlouhý a na rozdíl od svého slavnějšího příbuzného měl v poměru k tělu ještě velmi dlouhé a silné přední končetiny. Jeho evropský výskyt značně pozměňuje dřívější předpoklady o vzniku a biogeografickém rozšíření tyranosauroidů.

Paleobiologie

Eotyrannus zřejmě lovil menší až středně velké býložravé ptakopánvé dinosaury jako byl Hypsilophodon a Iguanodon. Není jisté, zda žil a lovil ve smečkách, nicméně je to pravděpodobné.

Zdroje

  • Hutt, S., Naish, D., Martill, D.M., Barker, M.J., and Newbery, P. (2001). "A preliminary account of a new tyrannosauroid theropod from the Wessex Formation (Cretaceous) of southern England." Cretaceous Research, 22: 227–242.
  • Holtz, T. R. Jr. (1994). "The phylogenetic position of the Tyrannosauridae: implications for theropod systematics." Journal of Paleontology, 68: 1100–1117.

Šablona:Pahýl - dinosauři