Emfyzém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Plicní emfyzém (neboli rozedma plic) znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest distálně od terminálních bronchiolů. Je charakterizován úbytkem plicní tkáně.

Typy emfyzému[editovat | editovat zdroj]

Emfyzém je klasifikován podle toho, jakou část dýchacích cest postihuje. Rozeznávají se čtyři typy emfyzému:

Centroacinózní emfyzém: Postihuje centrální úsek respiračního bronchiolu, plicní sklípky zůstávají nepostiženy. Tento typ emfyzému je typicky spjatý s kouřením. Často bývá spojený s chronickou bronchitidou a spolu se nazývají chronická obstrukční plicní nemoc.

Panacinární emfyzém: Postihuje jak bronchiolus tak plicní sklípky. Typicky se vyskytuje u pacientů s chyběním enzymu alfa-1-antitrypsin.

Distální acinární emfyzém: Postihuje převážně plicní sklípky. Může zasahovat až pod poplicnici jako emfyzematózní bula. Jejím prasknutím vznikne spontánní pneumotorax.

Nepravidelný emfyzém: Plíce jsou postiženy nepravidelně. Je asociován s jizvením, kdy jizva retrahuje (vtahuje) okolní plicní tkáň.

Příčiny emfyzému[editovat | editovat zdroj]

Existují dvě hypotézy pro vznik emfyzému. Za jednu příčinu se považuje nerovnováha mezi proteázami (enzymy štěpící proteiny) a anti-proteázami (jejich přirození inhibitoři). I ve zdravých plicích jsou bílé krvinky, které fungují jako obrana plic před různými vdechnutými patogeny. Tyto bílé krvinky (neutrofily a makrofágy) vypouštějí jako obraný působek enzymy – proteázy. Aby ale nedošlo k postižení plicní tkáně, funguje v těle systém jiných enzymů – anti-proteáz, který je s těmito proteázami v rovnováze. Jedna z těchto antiproteáz je i enzym alfa-1-antitrypsin. U některých jedinců se vyskytuje vrozený deficit tohoto enzymu. V plicích tedy převažují proteázy nad antiproteázami a poškozují tak plicní tkáň.

Druhá příčina je prokazatelně kouření. Při kouření vzniká trvale mírný zánět v plicích, takže bílé krvinky se zde akumulují. Dále při kouření vznikají volné kyslíkové radikály, které také poškozují plicní tkáň.

Příznaky emfyzému[editovat | editovat zdroj]

Dušnost. Potíže s vydechováním. Jedincům se při vydechování zužují dýchací cesty, a tudíž mají pocit, že nemůžou vydechnout. Hrozí riziko rozvoje plicní hypertenze a pravostranné srdeční selhání.