Eilean Donan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eilean Donan
Hrad Eilean Donan při východu slunce
Hrad Eilean Donan při východu slunce
Základní informace
Země Velká BritánieGBR Velká Británie
Vystavěn počátek 13. století
Zničen 1719
Zrekonstruován 1919 - 1932
Stavební materiál kámen
Účel obranný, proti Vikingům
Původní majitel klan Mackenzie
Rod klan Mackenzie
Současný majitel Clan Macrae
Zeměpisné souřadnice 57°16′26″ s. š., 5°30′58″ z. d.

Eilean Donan (skotskou gaelštinou Eilean Donnáin) je malý ostrůvek na jezeře Loch Duich v západní části Highlands - Skotské vysočiny. S pevninou je spojený mostem pro pěší a leží přibližně 800 metrů od vesnice Dornie. Eilean Donan (což znamená "ostrov Donnán") je pojmenováný po Donnán of Eigg, keltském svatém, který byl umučen v roce 617. Na ostrově je malebný hrad, jehož podoba je obecně známa z mnoha fotografií a filmů.

Hrad Eilean Donan[editovat | editovat zdroj]

Eilean Donan je středověký hrad tyčící se nad jezerem Loch Duich a je jednou z nejpřitažlivějších turistických atrakcí oblasti skotských Highlands.

Původní hrad byl postaven na počátku 13. století na obranu proti Vikingům.[zdroj?] Do konce století patří klanu Mackenzie. Roku 1511 se dědičným správcem stal klan Macrae.

V dubnu roku 1719 byl zabrán španělskými jednotkami pro podporu dalšího jakobitského povstání. Hrad byl zpětně dobyt a zbourán v květnu třemi fregatami Britského královského námořnictva. Španělské jednotky byly poraženy o měsíc později v bitvě u Glen Shiel

Hrad opravil v letech 1919 až 1932 podplukovník (Lieutenant Colonel) John MacRae-Gilstrap. Rekonstrukce zahrnovala vybudování klenutého mostu pro lepší přístup k hradu.

Na trase turistické prohlídky hradem je mj. zajímavá expozice středověké kuchyně včetně příslušného zázemí.

Film[editovat | editovat zdroj]

Hrad je jedna z nejfotografovanějších památek ve Skotsku a oblíbené místo pro svatby a filmové exteriéry. Objevuje se například ve filmech Soukromý život Sherlocka Holmese (1970), Highlander (1986), Něco se děje (Kuch Kuch Hota Hai 1998), Past (1999), Jeden svět nestačí (1999), Královna Alžběta: Zlatý věk (2007) , Jak ukrást nevěstu (2007)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Eilean Donan Castle ve Wikimedia Commons