Egmont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lamoralova soudobá rytina

Ouvertüre Egmont und Musik-Szene Op. 84 je předehra a scénická hudba, kterou napsal Ludwig van Beethoven mezi říjnem 1809 a červnem 1810. Dílo mělo premiéru 15. června 1810 ve vídeňském Hoftheatre (v roce 1809 jím byl Beethoven o napsání požádán), dirigoval sám Beethoven.

Předehra Egmont a scénická hudba byla napsána pro stejnojmenné drama (1787) významného německého básníka Johanna Wolfganga Goethe. Beethoven v Egmontu nalezl spojitosti se svými politickými zájmy a navíc byl Goetheho velkým obdivovatelem. Goethe byl ohromen, když mu Beethoven své dílo poslal. Samotného Beethovena pak Goethe označil „pozoruhodným géniem“.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hrdina nizozemského boje za samostatnost Lamoraal Egmont (1522-1568) svou urozeností patří do starého světa a počítá s tím, že král bude jeho pravidla ctít. Vévoda z Alby však využije plnou moc, kterou ho obdařil král, a nechává Egmonta zavřít a popravit. Smrtí hrdiny končí Goethova tragédie, ale divák ví, že boj za svobodu musí pokračovat dál. Egmont se díky Goethovi stal dobovým symbolem boje za svobodu proti vrchnosti, čehož se drží i Beethovenovo dílo.

Části[editovat | editovat zdroj]

  1. Předehra: Sostenuto, ma non troppo - Allegro
  2. Píseň: „Die Trommel gerühret“
  3. Entr'acte č. 1: Andante
  4. Entr'acte č. 2: Larghetto
  5. Píseň: „Freudvoll und Leidvoll“
  6. Entr'acte č. 3: Allegro - Marcia
  7. Entr'acte č. 4: Poco sostenuto e risoluto
  8. Mort de Klärchen
  9. Melodram: „Süßer Schlaf“
  10. Siegessymphonie (Vítězná symfonie): Allegro con brio

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]