Edinburghská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edinburghská univerzita
University of Edinburgh
latinsky Universitas Academica Edinensis
University of Edinburgh coat of arms.JPG
Neither rashly nor Timidly
Motto
Rok založení 1583
Typ školy veřejná
Vedení
Rektor Iain Macwhirter
Počty akademiků
Počet bakalářských studentů 19 527
Počet navazujících studentů 8 867
Sídlo Edinburgh
Členství Russell Group
Coimbra Group
LERU
Universitas 21
European University
webové stránky

Edinburghská univerzita (ang. University of Edinburgh, česky někdy Edinburská univerzita nebo Univerzita v Edinburghu) - skotská vysoká škola založena v roce 1582 během období velkého a bouřlivého rozvoje Edinburghu.

Je jednou z nejstarších univerzit Skotska (nejstarší je St. Andrews), má ze všech skotských univerzit nejvíce studentů a patří mezi největší univerzity Spojeného království.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena královskou výsadní listinou Jakuba I. Stuartovce (králem ve Skotsku pod jménem Jakub VI.) v roce 1582, čímž se lišila od většiny univerzit té doby, které bývaly zakládány papežskými bulami. Ale univerzita se také lišila způsobem financování, které bylo poskytnuto univerzitě z městských fondů, což z ní udělalo de facto první městskou univerzitu.

Byla čtvrtou skotskou univerzitou v době, kdy bohatší a lidnatější Anglie měla univerzity pouze dvě (Oxford a Cambridge). V průběhu 18. století byla jedním z hlavních center osvícenství a jednou z nejdůležitějších evropských institucí. Charakteristika, kterou si zachovala až do dnešních dnů. Důkazem budiž její velmi dobrá umístění v různých žebříčcích. Např. ve zprávě o vědeckých a technologických ukazatelích sestavenou v roce 2004 evropskou komisí se Univerzita v Edinburghu umístila na 3. místě v rámci VB a na 5. místě v rámci Evropy v porovnání univerzit o největší citační vliv.[1] Průvodce univerzitami od deníku Guardian umístil univerzitu na celkově na 15. místo ve VB.[2]

Seznam slavných absolventů[editovat | editovat zdroj]

Zobrazit také[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ftp://ftp.cordis.europa.eu/pub/indicators/docs/3rd_report_snaps10.pdf
  2. "Guardian University Guide", London:The Guardian, 2010-06-08. Ověřeno k 2010-06-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]