ESET

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o softwarové firmě. O egyptské bohyni pojednává článek Eset.
ESET, spol. s r.o.
Právní forma společnost s ručením omezeným
Založeno Slovensko (1992)
Zakladatel Miroslav Trnka, Peter Paško
Sídlo Bratislava, Slovensko
Klíčoví lidé Miroslav Trnka, Richard Marko, Pavol Luka, Juraj Malcho, Milan Masaryk, Andrew Lee, Ignacio Sbampato
Rozsah působení celosvětově
Oblast výroby bezpečnostní software
Vyráběné produkty ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security
Provozované služby Výzkum a vývoj
Počet zaměstnanců 800
Slogan "Chráníme Vaše digitální světy"
Oficiální web www.eset.com
www.eset.cz

ESET, spol. s r.o. je slovenská softwarová firma působící na poli IT bezpečnosti se sídlem v Bratislavě v Aupark Tower. Společnost byla založena v roce 1992 a v současné době je pravidelně oceňována jako nejúspěšnější slovenská firma roku.[1][2] ESET je soukromá firma s pobočkami v Praze, Jablonci nad Nisou, Košicích, San Diegu (Kalifornie), Buenos Aires (Argentina) a Krakově (Polsko), s distributorskou sítí ve více než 160 zemích.

Ke konci roku 2010 z managementu společnosti odešli všichni spolumajitelé (Miroslav Trnka, Rudolf Hrubý, Maroš Grund, Anton Zajac a Peter Paško) kromě Richarda Marka, který se v lednu 2011 stal novým generálním ředitelem firmy. Další klíčoví lidé, kteří působí v managementu firmy od roku 2011, jsou Milan Masaryk (finanční ředitel), Pavol Luka (technologický ředitel), Juraj Malcho (ředitel pro výzkum), Ignacio Sbampato (ředitel pro globální obchod a marketing) a Andrew Lee (ředitel pobočky v Severní Americe). Spoluzakladatelé ESETu však nadále zůstávají členy správní rady.[3]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku ESET NOD32 Antivirus.

První produkt firmy ESET byl NOD, antivir pro počítače s operačním systémem MS-DOS. V roce 1998 ESET vydal NOD32 1.0 pro Microsoft Windows, následovaný verzí 2.0 v roce 2003.

V listopadu 2007 ESET vydal již třetí verzi ESET NOD32 Antiviru společně s ESET Smart Security 3, novým produktem, který ke stávající funkcionalitě NOD32 Antiviru přidává antispam a firewall. V březnu 2009 byl vydán ESET NOD32 Antivirus 4 a ESET Smart Security 4.

V září 2010 ESET vydal NOD32 Antivirus pro Mac OS X Business Edition[4] a v listopadu 2010 domácí verzi nazvanou ESET Cybersecurity for Mac OS X.[5].

V roce 2011 ESET začal distribuovat ESET NOD32 Antivirus pro Linux Desktop.

13. 9. 2011 vyšla verze ESET NOD32 5 a ESET Smart Security 5.

ESET dále nabízí ESET Mobile Security pro uživatele telefonů se systémem Windows Mobile, Symbian a nově také Android. Mobilní verze bezpečnostního produktu kromě ochrany před malwarem nabízí antispam pro SMS zprávy, firewall a funkce proti odcizení (jako zamykání SIM karty nebo vzdálené smazání všech dat).[6]

Od Léta 2012 je dostupný ESET NOD32 a Smart Security jako Release Candidate verze 6.

Následně poté se objevila verze 7 Dnes používáme Eset Smart Security 8

V únoru 2015 společnost ESET vydala novou generaci produktů pro firemní zákazníky společně s novou konzolí (ESET Remote Administrator) pro jejich vzdálenou správu.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Přímé používání instrukcí assembleru v produktech ESETu přispívá k jejich nízkým paměťovým nárokům a vysoké rychlosti.[7][8]

Skenovací jádro produktů ESETu, ThreatSense, využívá generických vzorků a heuristické analýzy.[9] Tento název by neměl být zaměňován s ThreatSense.Net, což je systém ESETu pro zasílání nových vzorků malwaru k jejich analýze do virové laboratoře.[10]

Produkty ESETu jsou pravidelně testovány nezávislými organizacemi AV-Comparatives, AV-Test a Virus Bulletin. ESET je jediná společnost, která získala sedmdesát pět (75) ocenění VB100 od testovací organizace Virus Bulletin, přičemž za posledních šest let nevynechala žádnou hrozbu v rámci testů.[11] Produkty ESETu jsou také pravidelně certifikovány organizacemi ICSA Labs a West Coast Labs.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ESET na anglické Wikipedii.

 1. Firma roka je Eset a najúspešnejšia banka VÚB [online]. SME, 2009-11-10, [cit. 2010-04-28]. Dostupné online. (Slovak)  "Eset je len treťou spoločnosťou, ktorá dokázala titul Firma roka obhájiť."
 2. DOKTOR, Vladislav. Eset je opäť firmou roka [online]. Hospodárske noviny, 2009-11-11, [cit. 2010-04-28]. Dostupné online. (Slovak)  "Firmou roka v dvanástom ročníku udeľovania cien za mimoriadne podnikateľské výsledky týždenníka Trend sa včera stala softvérová spoločnosť Eset, ktorá obhájila vlaňajší primát."
 3. Novým generálnym riaditeľom spoločnosti ESET bude Richard Marko [online]. ESET, 2010-12-29, [cit. 2011-01-24]. Dostupné online. (Slovak) 
 4. ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition for Mac OS X released
 5. ESET Cybersecurity for Mac v4.0.58 has been released
 6. ESET Mobile Security
 7. Assembly language usage in NOD32
 8. ESET Knowledgebase Article #358, ESET NOD32 Antivirus System Requirements
 9. Zero-Day Attack - Heuristics and Signatures software from ESET
 10. ThreatSense.Net Global malware monitoring system
 11. Virus Bulletin VB100 Results Overview: ESET [online]. Virus Bulletin, [cit. 2011-01-12]. Dostupné online. (English) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]