Dyšna Kylchap

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zjednodušené schéma dyšny Kylchap

KylChap je speciální dyšna, vyvinutá na sklonku parní éry francouzským konstruktérem André Chapelonem. Protože se inspiroval vynálezem nástavce nad výfukovým potrubím, které vynalezl finský konstruktér Kyösti Kylälä, byla dyšna pojmenována zkratkou z jmen obou vynálezců.

Základní myšlenkou této dyšmy je několikanásobné mísení páry se vzduchem a rozdělení proudů páry pomocí speciálního nástavce.

Pára z výfukové trysky proudí prostorem dýmnice nejprve do speciálního nástavce, který její proud rozdělí na čtyři části. Z tohoto nástavce proud putuje opět prostorem dýmnice k dalšímu nástavci a z něj (opět dýmnicí) do komína.

Díky tvarování celého systému se proti klasické dyšně několikanásobně lépe využije energie páry k vytvoření podtlaku a čerpání spalin do komína. To umožňuje použít výfukovou páru o nižším tlaku, snížit protitlak na písty při výfuku a tak zvýšit účinnost celého stroje.

Dyšna kylchap byla používána ve Francii, u některých britských lokomotiv, a v široké míře u poválečných lokomotiv v Československu (například řady 387.0, 475.1, 477.0, 486.0, 498.0, 498.1 a 556.0). U těchto strojů byla dyšna dvojitá (dvě identické soustavy za sebou, komín byl pak dvojitý)

Související články[editovat | editovat zdroj]

parní lokomotiva
Parní lokomotiva
konstrukce
Dyšna