Duolingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Duolingo je bezplatná stránka pro výuku jazyků. Spuštěna byla oficiálně 19. června 2012.[1] Hlavním tvůrcem stránky je Luis von Ahn, který vytvořil mimo jiné službu reCAPTCHA.[2] V současné době stránka funguje v angličtině, němčině, italštině, španělštině, portugalštině, francouzštině a ruštině. Dostupné jazyky, které se lze naučit pomocí angličtiny jsou němčina, italština, španělština, portugalština, francouzština a holandština. Pomocí těchto jazyků a ruštiny se lze učit i angličtinu, ovšem nelze se učit pomocí francouzštiny španělštinu. Kromě internetové stránky existuje i verze pro iPhone a mobilní telefony s operačním systémem Android.[3]

Jak funguje učení[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel má "jazykový strom" svého postupu s různými gramatickými jevy ("větve"). Každá větev má určitý počet lekcí, které je nutno udělat, aby bylo možné dále pokračovat. Pokud se v lekci objeví nějaké neznámé slovo (které uživatel ještě neviděl předtím), je zažloutlé. Každá "větev" představuje určité téma - někdy jde o slovesa, někdy o příslovce, někdy to je určitý gramatický jev nebo skupina slov (například zvířata či jídlo).

Každá větev se skládá z různého počtu lekcí, někdy jsou to dvě lekce, někdy dokonce 10 lekcí. V každé lekci má uživatel tři (na začátku dokonce čtyři) životy - srdíčka. Každá lekce má 20 úkolů. Jestliže uživatel udělá chybu, ztrácí jedno srdíčko, avšak pokud není chybka tak velká, může ji opravit a získat půlku srdíčka zpět.

Za každou úspěšnou lekci získá uživatel 10 bodů a navíc až 3 body, pokud je lekce dokončena bez ztráty srdíček.

Lekce lze kdykoliv podle potřeby opakovat a získat za ně další body. Lze také zvolit, že chcete opakovat jen slova v určité lekci nebo jen jedno konkrétní slovo. V takovém případě je úkolů méně a lze získat jen 2 body. Kdykoliv je rovněž možné opakovat si slovíčka na čas, v takovém případě lze získat až 20 bodů.

Podle počtu získaných bodů je každý uživatel v určitém levelu a tak lze snadněji srovnávat postup ostatních uživatelů.

Struktura lekcí[editovat | editovat zdroj]

Každá lekce sestává z těchto úkolů:

  • Napsání slyšeného slova / věty
  • Překlad slova / věty
  • Výběr ze tří možností (někdy je možné vybrat i dvě možnosti)
  • Učení se novému slovu podle obrázku nebo podle vyznačení v textu na překlad
  • Výběr správného překladu

Další jazyky[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2013 byl spuštěn jazykový inkubátor, pomocí kterého lze vytvářet kurzy dalších jazyků.[4]

Srovnávání s dalšími uživateli[editovat | editovat zdroj]

Duolingo nabízí možnost následovat ostatní uživatele a vidět tak jejich postup, kolik bodů už mají a kolik slov už znají.

Inovace[editovat | editovat zdroj]

Čas od času je představena tvůrci inovace - v prosinci 2013 byly představeny tři nové větve v rámci stromu - ty nejsou povinné, ale nabízí naučení se např. frází týkající se Vánoc.

Překladatelská služba[editovat | editovat zdroj]

Duolingo spolupracuje s mnoha společnostmi, které potřebují překlady a zaplatí za ně. Uživatelé Duolinga potom navrhují a kontrolují překlady. Původně toto překládání bylo součástí skoro každé větve, ale v současné době to už není nutné - tedy ti, kteří se chtějí jen učit jazyk, nemusí tyto části větví vůbec absolvovat oproti dřívějšku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://techcrunch.com/2012/05/22/recaptcha-founders-language-learning-site-duolingo-to-open-to-the-public-on-june-19/
  2. http://miroslavhruska.blog.idnes.cz/c/320168/Duolingo-nova-internetova-stranka-na-vyuku-jazyku.html
  3. http://miroslavhruska.blog.idnes.cz/c/341208/Co-noveho-nabizi-Duolingo.html
  4. http://gigaom.com/2013/10/09/want-to-learn-arabic-klingon-duolingo-turns-to-the-crowd-to-create-new-language-classes/