Drahovce - Sĺňava
| Drahovce - Sĺňava | |
|---|---|
Jezero, v pozadí Považský Inovec
|
|
|
|
|
| Rozměry | |
| Typ | přehrada |
| Rozloha | 4,3 km² |
| Délka | 6,4 km |
| Šířka | 2 km |
| Objem | 12,12 mil m³ |
| Ostatní | |
| Nadm. výška | 162 m |
| Přítok vody | Váh |
| Odtok vody | Váh |
| Ostrovy | Čajka |
| Okres | Piešťany |
| Kraj | Trnavský |
| Státy | |
| Světadíl | Evropa |
Sĺňava je přehrada na řece Váh v blízkosti Piešťan. Drahovce - Madunice je vodní dílo v Trnavském kraji na řece Váh a je součastí Vážské vodní kaskády.
Obsah |
[editovat] Poloha
Vodní nádrž se rozkládá v severní části Podunajské nížiny u úpatí Považského Inovce, mezi městem Piešťany a obcí Drahovce, v nadmořské výšce 162 m.
[editovat] Historie
Nádrž je součástí vodního díla Drahovce - Madunice. Vznikla přehrazením řeky Váh hrází v Drahovcích. Začátek stavby se datuje do roku 1956 a dokončená byla v roce1959. V roce 1980 na ní byla vyhlášena chráněná studijní plocha o výměře 399 ha. Za svoje pojmenování vděčí vysokému počtu slunečních dní za rok.
[editovat] Popis
Má rozlohu 4,3 km². Je 6,4 km dlouhá, 2 km široká a maximální vodní objem dosahuje 12 120 000 m³. Na nádrži najdeme vlek pro vodní lyže (u obce Ratnovce), loděnici a též uměle vytvořený „ptačí“ ostrov Čajka, který se stal hnízdištěm a zimovištěm vzácných arktických i teplomilných druhů ptactva. Nádrž slouží i jako zásobárna vody pro atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Na vyhlídkovou plavbu se můžeme vydat lodí kotvící u Kolonádového mostu v Piešťanech. Okolo přehrady je vybudovaná dvanáctikilometrová asfaltová trasa po korunce hráze pro pěší i cyklisty (v provozu květen až září, pondělí až pátek 15-20 hod., víkend 10-20 hodin).