Dragon Ball Z
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisuje stránka Vzhled a styl, konkrétní problémy tohoto článku mohou být specifikovány na diskusní stránce.
| Tento článek nebo jeho část obsahuje informace, které nejsou ověřené. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen, opravte, prosíme, nepřesnosti a doplňte prameny (literaturu apod.), které dokládají uvedená tvrzení. |
| Související články obsahuje: Portál Anime & Manga |
Dragon Ball Z je pokračování mangy a anime Dragon Ball vydaného v Japonsku a Hong Kongu. Série je věrným přepracováním druhého (a daleko rozsáhlejšího) dílu mangy Dragon Ball, napsané a nakreslené Akirou Toriyamou. Písmeno 'Z' bylo původně přidáno Toriyamou a má symbolizovat konečný díl série Dragon Ball (podle abecedy). Ve skutečnosti však měl seriál další pokračování s názvem Dragon Ball GT, který sice už nedosahuje kvalit Z-ka, ale skutečný fanoušek je za zatím poslední řadu vděčný.
Několik posledních let se mluví o Dragon Ball AF které není nic víc než Fanfikce.
[editovat] Zajímavosti a příběh
Příběh vypráví o dospělém Gokuovi, který spolu s jeho druhy brání Zemi a jiné planety před různými nepřáteli. Zatímco se původní Dragon Ball dotýkal dospívání Gokua, Dragon Ball Z pokračuje v jeho dospělém životě. Přesto se i zde divák setkává s tématem dospívání v podobě jeho syna, Gohana.
Odlišnost obou sérií je také viditelná ve větší dramatičnosti a vážnosti pozdějších dílů. Seriál byl rozdělen do několika ság, podle hlavního tématu, které se v sáze objeví. Někdy to bývá např. záporák, který je zrovna na obzoru. Některé delší ságy se dělily na podságy např Friesa sága (Raditz saga, Saiyans saga, Namek saga + samotná Frieza saga).
Dále se seriál dělí na hlavní seriál a plnidla (vtipné či méně vtipné vložky. Výjimku tvořila Garlic Jr. saga, která působí na první pohled jako hlavní příběh, ale ve skutečnosti jde o plnidlo a v manze se vůbec neobjeví. Akira ho sice vymyslel, ale z úplně jiného důvodu, ato pro film. Proto je to také jediný záporák, který se objeví jak v seriálu tak ve filmu), která vznikla tím, že se Animátoři dostali v jistém okamžiku do bodu, kde byl Toriyama s mangou nebo dokonce i dál(tehdy můžeme pozorovat zhoršenou kvalitu animace). Jeden dvaceti minutový díl (17,5 min samotný seriál +1 min úvodní znělka +1 min prolog +0,5 min titulky) vznikal průměrně ze čtrnácti stránek (formát C5, téměř A5) mangy, která byla ručně kreslená Toriyamou.
Na aukci E-Bay si klidně můžete koupit napodneninu Trunksova meče v životní vellikosti.
[editovat] Fanoušci
Fandové seriálu představovali lidi různých kategorií a různého věku, od dětí až po starce. Někteří fanoušci jsou až blázni a seriálu podřizují celý život. Když Akira Toriyama po Dragon Ball GT prohlásil, že Dragon Ball končí, bylo spácháno spousta sebevražd po celém světě. Někteří fanoušci páchali sebevraždy i po čas seriálu, např. protože si mysleli, že mohou létat.
[editovat] TV
Anime mělo svou premiéru v Japonsku a Hong Kongu 18. dubna 1989 (na Fuji TV) a skončilo 31. ledna 1996.
Později také běželo na japonském televizním kanálu Animax, specializovaném na anime. Hong Kong (nezávislý na Číně) byl druhou zemí, která odvysílala všechny díly Dragonball Z. Tato skutečnost je přisuzována hlavně těsným vazbám mezi japonským a honk kongským Studiem Bird.
V Německu jej v premiéře dávali na stanici VOX v originálním znění s titulky. V Maďarsku DBZ dávali na RTL Klubu, maďarské stanici vlastněnou němci. Právě zde se začal odéhrávat velký počet vražd a sebevražd, a proto se RTL Klub od seriálu úplně distancoval a neodvysílal ho celý. Vysílání skončilo příletem Trunkse, ale jelikož nadabován byl až do Boo ságy, tak se vedení televize rozhodlo, že jej nakonec odvysílá. Vysílání bylo sice o půlnoci a s jasným nápisem že je od 16 let, ale ani to nepomohlo. Děti na něj koukali dál, většinou si jej nahrávali.
Potom jej přestali vysílat úplně a začali je vydávat na VHS a DVD na pokračování. Většionou po 4 dílech, každý měsíc. V nynější době uvažuje maďarská stanice Film+ o tom, že by Dragon ball a Dragon ball Z začala vysílat, a jelikož se v Čechách Film+ dá chytit také (lokalizovaná verze, podobně jako MINIMAX, Jetix nebo třeba Eurosport a HBO 2. HBO není lokalizováno, ale máme vlastní českou verzi), je tu možnost, že se DBZ objeví poprvé také v České Republice.
V „Dragon Ball Z“ byly použiti některé prvky z Toriyamovy parodické mangy Neko Majin Z, ale tato manga je parodií a není skutečným pokračovatelem série.

