Dragon 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dragon 2
Umělecká představa Dragonu 2 na oběžné dráze Země.
Umělecká představa Dragonu 2 na oběžné dráze Země.
Základní údaje
VýrobceSpaceX
Země původuUSAUSA USA
ProvozovatelSpaceX
Použitípřeprava posádky do vesmíru
Technické specifikace
Typkosmická loď k přepravě posádky
Prázdná hmotnost6 400 kg
Kapacita nákladu3 310 kg
Kapacita posádky7
Výška8,1 m
Průměr3,7 m
Objem10 m3 hermetizovaný
14 m3 nehermetizovaný
Výrobní specifikace
Stavve vývoji
Vyrobeno1
Související zařízení
Odvozeno zDragon

Dragon 2, dříve označována jako Dragon V2 nebo DragonRider, je druhá generace kosmické lodi společnosti SpaceX. Měla by existovat jak v nepilotované variantě označované jako Dragon 2, tak i v pilotované verzi pod označením Crew Dragon, která je vyvíjená rámci programu NASA CCDev, ve kterém získala zakázku pro pilotované lety k ISS i loď CST-100 Starliner společnosti Boeing. Jménem navazuje na zásobovací loď Dragon. Crew Dragon je primárně určena pro dopravu amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), ke které má podle kontraktu vykonat 2 až 6 pilotovaných letů nejdříve od roku 2017. Případně může být využita i pro dopravu k soukromým vesmírným stanicím, například k plánované stanici společnosti Bigelow Aerospace.

Loď bude vybavena jiným stykovacím uzlem, na bázi NASA Docking System, který bude umožňovat automatické zadokování u orbitální stanice.

Na rozdíl od jiných současných lodí bude Dragon 2 motoricky přistávat za pomocí 8 motorů SuperDraco a to bez padáků. Těmi bude loď disponovat pouze pro nouzové případy. Motory SuperDraco budou také nahrazovat klasickou věžičku pro rychlou záchranu posádky z rampy. Díky tomu způsobu přistání nebude potřeba žádná nákladná záchranná operace a bude pro posádku pohodlnější. Podobnou výhodou disponovaly jen americké raketoplány programu Space Shuttle, který přistával na letištní dráze, podobně jako normální letadlo. O systému motorického přistání se uvažuje i u ruské kosmické lodi Federace.

Nosičem Dragonu 2 bude raketa Falcon 9, která již vynáší zásobovací lodě Dragon, v budoucnu i jeho konfiguraci DragonLab. Další plánovanou verzí Dragonu byl RedDragon pro dopravu vědeckých přístrojů nebo zásob na Mars. Ten měl startovat na raketách Falcon Heavy. První pilotovaná mise je naplánovaná na duben 2019.[1]

Varianty lodi

Dragon 2

Verze nahrazující současný Dragon pro dopravu nákladu. Na rozdíl od současné verze bude disponovat automatickým dokovacím systémem. Původně bylo v plánu, že Dragon 2 bude přistávat motoricky, ale podle informace z července 2017 se společnost rozhodla od motorického přistávání upustit z důvodu složité certifikace. Dragon 2 bude teoreticky i nadále schopný motorického přistání, ale jelikož nebude disponovat přistávacími nohami, tak by musel přistávat do měkkého. Elon Musk ale možnost motorického přistávání do budoucna úplně nevyloučil a řekl, že se k němu možná v budoucnu vrátí.[2]

Crew Dragon

Určena je pro let až sedmičlenné posádky, k ISS kvůli omezené kapacitě americké sekce však bude spíše létat pouze posádka čtyřčlenná a menší množství zásob, celkový uvezený náklad k ISS má být až 3 310 kg. Zpět na Zem může dopravit až 2 500 kg. Její systémy mají po připojení k ISS vydržet 210 dní. Let má být plně automatický, posádka tedy nebude muset vykonávat žádné úkony, pokud to nebude nezbytné.

V plánu je i použití této verze v kombinaci s Falconem Heavy pro pilotovaný oblet měsíce na konci roku 2018.[3]

Red Dragon

Nepilotovaná nákladní verze určená pro dopravu až 1000 kg k Marsu. První let byl plánován na rok 2018, ale došlo k odkladu na rok 2020 s tím, že by mohly v tomto roce odstartovat hned dva Red Dragony. Podle vyjádření Elona Muska z července 2017 ale společnost přehodnotila způsob přistávání, kdy je vespod lodi tepelný štít a na boku motory. Tento návrh už se nezdá vyhovující a plánované lety Red Dragonu v roce 2020 se tak ruší.[2]

DragonLab

Nepilotovaná verze lodi určená k samostatným letům na oběžné dráze země za účelem provádění různorodých experimentů. V současné době není známa žádná mise využívající tuto verzi.

Harmonogram misí

Datum startu lodi Let Číslo lodi[* 1] Stav Hmotnost

Nákladu

Čas strávený na ISS Poznámky
listopad 2018 Crew Dragon Demo 1 C202.1 Plánovaná
březen 2019 Test úniku Dragonu za letu C202.2 Plánovaná Suborbitální let
duben 2019 Crew Dragon Demo 2 C203 Plánovaná
Q3 2019 PCM-1 C204 Plánovaná
  1. Pokud je kosmická loď znovupoužitá, tak je za číslem lodi i číslo značící, po kolikáté byla použita.


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dragon V2 na anglické Wikipedii.

  1. SpaceXNow [online]. [cit. 2018-08-09]. Dostupné online. 
  2. a b ŽIVĚ: Elon Musk promluví na konferenci. www.kosmonautix.cz. 2017-07-19. Dostupné online [cit. 2017-07-20]. 
  3. SpaceX posune kosmickou turistiku na další úroveň. www.kosmonautix.cz. 2017-02-28. Dostupné online [cit. 2017-03-11].