Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dr. Horrible's Sing-Along Blog
Původní název Dr. Horrible's Sing-Along Blog
Žánr muzikál / tragikomedie
Formát minisérie
Námět Joss Whedon
Jed Whedon
Zack Whedon
Maurissa Tancharoen
Režie Joss Whedon
Umělecký vedoucí Joss Whedon
Jed Whedon
Zack Whedon
Maurissa Tancharoen
Hrají Neil Patrick Harris
Felicia Day
Nathan Fillion
Simon Helberg
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet dílů 3
Produkce a televizní štáb
Producent David M. Burns
Michael Boretz
Obvyklá délka 42 minut
Vysílání
Vysíláno 15. 7. 2008 – 20. 7. 2008
Oficiální webové stránky
Dr. Horrible's Sing-Along Blog na ČSFD IMDb TV.com

Dr. Horrible's Sing-Along Blog je muzikálová tragikomedická minisérie z roku 2008. Skládá se ze 3 epizod, které byly vyrobeny výhradně pro internetovou distribuci. Natáčení probíhalo v Los Angeles. Hlavními postavami jsou Dr. Horrible, ctižádostivý „superpadouch“; Captain Hammer, jeho nepřítel a Penny, jejich společná láska.

Scenáristy filmu jsou spisovatel a režisér Joss Whedon, jeho bratři Zack Whedon (scenárista) a Jed Whedon (hudební skladatel) a Jedova manželka, herečka Maurissa Tancharoen. Scénář napsali během stávky amerických scenáristů v letech 2007 a 2008 [1]. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit něco malého a levného, ale aby to bylo profesionálně provedeno. Hlavní role ztvárnili Neil Patrick Harris (Dr. Horrible), Nathan Fillion (Capitain Hammer) a Felicia Day (Penny).

Zápletka[editovat | editovat zdroj]

Dr. Horrible's Sing-Along Blog se skládá ze 3 epizod, přičemž každá má 14 minut. Poprvé byly zveřejněny online v červenci 2008 jako samostatné epizody s dvoudenním intervalem mezi každým vydáním epizody. Slova v závorce jsou názvy písní, které postavy zpívají a posouvají jimi děj.

První část[editovat | editovat zdroj]

Dr. Horrible natáčí úvod pro svůj video blog a odpovídá na otázky jeho diváků, kteří se mu spíš vysmívají, než aby mu fandili. Pak si vzpomene na Penny, dívku, kterou zná z prádelny a zamiloval se do ní ("My Freeze Ray").

Píseň je přerušena příchodem jeho společníka Moista (v překladu Vlhoň), který mu předává dopis od Bad Horse, vůdce Evil League of Evil. Dopis oznamuje, že vstup Dr. Horribla do Evil League of Evil bude zvážena, nejprve ale počkají na jeho velký zločin ("Bad Horse Chrous").

Následující den se Horrible připravuje na krádež wonderflonia pro jeho mrazící paprsek, který zastaví čas. Zabaví kurýrní dodávku pomocí dálkového ovladače. Penny je čirou náhodou v té samé ulici a požádá ho, aby podepsal petici pro městskou radu na výstavbu útulku pro bezdomovce ("Caring Hands"). Ale Horrible je zaměstnán vlastními záležitostmi a nevnímá ji, a tak si Penny myslí, že ho to nezajímá a odchází. Když si Horrible všimne, že Penny odešla, je rozrušený, ale nakonec se plně soustředí na krádež wonderflonia ("A Man's Gotta Do").

Když Horrible pomocí dálkového ovladače řídí dodávku, objevuje se Captain Hammer (Kapitán Kladivo), převezme kontrolu nad Horriblovou písní, rozbije přijímač dálkového ovládání a dodávku neúmyslně otočí směrem k Penny. Hammer ji odstrčí z cesty (do pytlů z odpadky) právě ve chvíli, když Horrible opět získá kontrolu nad ovládáním a dodávku zastaví, což vypadá, jakoby dodávku zastavil Captain Hammer vlastníma holýma rukama. Horrible a Hammer se ocitají v konfrontaci, Hammer bouchne Horriblovou hlavou o dodávku, ale v tu chvíli se objevuje Penny, která děkuje Hammerovi v domnění, že ji právě zachránil život. Hammer na Horribla zapomíná a Penny i Hammer v sobě začínají nacházet zalíbení. Horrible ve vzteku a zahanbení odchází pryč s wonderfloniem.

Druhá část[editovat | editovat zdroj]

Dr. Horrible tajně sleduje Penny a Captaina Hammera na jejich schůzkách; Horrible zpívá o utrpení lidského stavu a Penny zpívá o naději a možnosti vykoupení ("My Eyes"). Penny a Horrible, který se jí představil pod jménem Billy, se spolu začínají otevřeně bavit jako přátelé.

Horrible na svém blogu prozrazuje, že jeho mrazící paprsek je dokončen a že ho plánuje použít následující den. Následující příspěvek prozrazuje, že selhal, protože Hammer a Los Angeleská policie sledovali jeho blog a byli na něj připraveni. Poté obdrží telefonát od Bad Horse, kde je pokárán a sdělí mu, že jediný způsob, jak se teď může do spolku dostat, je spáchat atentát ("Bad Horse Chorus (Reprise)"). Horrible je ve střetu a nemůže se rozhodnout o oběti nebo jestli vůbec chce spáchat vraždu, i když spolek by jeho žádost stáhl, pokud by atentát nespáchal.

Billy si v prádelně povídá s Penny, společně jí mražený jogurt a baví se o jeho problémech ("Penny's Song"). Když se dostávají blíž, Penny zmíní, že se Captain Hammer plánuje stavit. Billy panikaří a snaží se odejít, ale vběhne přímo do náruče Hammera, který právě kráčí dovnitř. Oba předstírají, že se neznají, ale když je Penny nechá o samotě, Hammer se posmívá Horriblovi kvůli jeho zamilovanosti k Penny a je velice šťastný, že sebral Horriblovi věc, kterou miluje nejvíc. Je zřejmé, že Hammerovi na Penny příliš nezáleží, ale chce se s ní vyspat, aby zranil Horribla. Horrible se rozhodne zavraždit Hammera jako jeho podmínku, aby se dostal do Evil League of Evil ("Brand New Day").

Třetí část[editovat | editovat zdroj]

Město je poblázněno snahami Captaina Hammera pomoci bezdomovců a je považován za nového hrdinu města; Penny zvažuje svůj vztah s Captainem Hammerem, čeká v prádelně, aby jedla mražený jogurt s Billym, ten ale nepřichází a Dr. Horrible jde do ústraní, zatímco posedle vytváří paprsek smrti, aby zabil Captaina Hammera jednou provždy ("So They Say").

Při otevření nového útulku pro bezdomovce, kde má být odhalena socha Captaina Hammera má Captain mít řeč, která povzbudí bezdomovce, ale nakonec se z ní stane sobecká, blahosklonná chvála jeho vlastní kvality a vztahu s Penny ("Everyone's a Hero"). Rozčarovaná a ponížená Penny se snaží v tichosti odejít, když se dav přidává ke zpívání Hammerovy písně, ale jsou přerušeni příchodem Dr. Horribla, který použije na Hammera mrazící paprsek a utne jeho píseň. Dr. Horrible se posmívá šokovanému davu a prohlašuje, že nejsou schopni poznat, že Hammerova image je jen převlek a odhaluje odhaluje svou druhou zbraň, jeho dokončený smrtící paprsek ("Slipping").

Nakonec Horrible zvedne smrtící zraň směrem k zmrazenému Captainu Hammerovi, ale váhá. V té chvíli mrazící paprsek nečekaně selže a náhle oživený Hammer udeří Horribla, který letí přes celou místnost. Smrtící paprsek mu padá z rukou a poškodí se. Hammer poté zvedá smrtící paprsek a namíří ho na Horribla a triumfálně zakončí poslední tón své předchozí písně. Nicméně, když Hammer zmáčkne spoušť, poškozený smrtící paprsek vybuchuje. Zbraň vybuchuje v Hammerových rukách, zraní ho a to způsobí, že ucítí bolest, zřejmě poprvé ve svém životě. Utíká, naříká a žádá přítomnost své maminky. Dr. Horrible si náhle po porážce svého nepřítele uvědomí, že ho porazil bez toho, že by poškodil nějakého nevinného kolemjdoucího. Naneštěstí najde Penny zhroucenou o zeď, zasaženou střepinou s explodující zbraně. Tragicky, umírá v náručí Horribla a uklidňuje a ujišťuje ho, že je Captain Hammer zachrání.

Dr. Horrible je zaskočen a zdrcen svým Pyrhovým vítězstvím. Po tomto atentátu je ale přijat do ligy a dostane se mu slávy, ocitne se na párty, která oslavuje jeho úspěchy a kde se objevuje Moist a padouši Pink Pummeller a Purple Pimp. Vidíme Captaina Hammera a zhrouceného na psychiatrickém gauči a vzlykajícího u svého terapeuta. Dr. Horrible, nosící nové oblečení - červený kabát, černé rukavice a ochranné brýle zakrývající jeho oči - má své místo v lize, složené z padouchů nazvaných Tie-Die, Snake Bite, Professor Normal, Dead Bowie, Fake Thomas Jefferson, Fury Leika a Bad Horse (opravdový kůň). Horrible se zaměřuje na kameru a říká "nyní je noční můra skutečná" a při práci "aby donutil celý svět klečet" říká že "Neucítí...". A doplní větu "...nic," v jeho posledním blogovém příspěvku jako zhrouceně vypadající Billy, mimo svůj kostým a vypadající ztraceně uvnitř své laboratoře ("Everything You Ever").

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Muzikál zahrnuje 14 písní včetně písní k titulkům. Soundtrack vyšel 1. září 2008 prostřednictvím iTunes Store a jako CD v Americe vyšel 15. prosince 2008.

Seznam písní[editovat | editovat zdroj]

1. část[editovat | editovat zdroj]

 • "Dr. Horrible Theme" – Instrumental
 • "My Freeze Ray" – Dr. Horrible
 • "Bad Horse Chorus" – Bad Horse sbor
 • "Caring Hands" – Penny
 • "A Man's Gotta Do" – Dr. Horrible, Penny & Captain Hammer

2. část[editovat | editovat zdroj]

 • "Dr. Horrible Theme" – Instrumental
 • "My Eyes" – Dr. Horrible & Penny
 • "Bad Horse Chorus (Reprise)" – Bad Horse sbor
 • "Penny's Song" – Penny
 • "Brand New Day" – Dr. Horrible

3. část[editovat | editovat zdroj]

 • "Dr. Horrible Theme" – Instrumental
 • "So They Say" – Movers, fanoušci Captaina Hammear, Penny, Captain Hammer, hlasatelé zpráv & Dr. Horrible
 • "Everyone's a Hero" – Captain Hammer a jeho fanošci
 • "Slipping" – Dr. Horrible
 • "Everything You Ever/Finale" – Dr. Horrible a jeho fanoušci
 • "End Credits" – Instrumental

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Dr. Horrible's Sing-Along Blog obsazení a tvůrčí tým
Zleva doprava: Maurissa Tancharoen, Joss Whedon, Nathan Fillion, Jed Whedon, Felicia Day a Neil Patrick Harris
 • Neil Patrick Harris jako Billy/Dr. Horrible (Doktor Hrůzný): ctižádostivý superpadouch se stylem šíleného vědce s větou "Mám doktorát v hrůznosti". Přeje si, aby se stal členem Evil League of Evil (Zlého spolku zla) a používá své vynálezy, aby získal kontrolu a přijmout společenské změny pro zlepšení lidstva. Jeho sociálně-politické přesvědčení zahrnuje paradoxní představu autokratické anarchie: "Svět je v nepořádku a já prostě... ho musím ovládnout." Jako Billy se snaží navázat romantický vztah s Penny.
 • Felicia Day jako Penny: Tajná láska Dr. Horribla. Je idealistická a štědrá a je dobrovolnicí v útulku pro bezdomovce.
 • Nathan Fillion jako Captain Hammer (Kapitán Kladivo): úhlavní nepřítel Dr. Horribla. Je sebestředný a má nadlidskou sílu a je téměř nezranitelný. Rád obtěžuje Dr. Horribla, i když to situace nevyžaduje.
 • Simon Helberg jako Moist (Vlhoň): kamarád a parťák Dr. Horribla. Dr. Horrible ho nazývá jako "Můj ďábelský vlhký přítel."

Několik kolegů Josse Whedona měli v seriálu cameo role.

Marti Noxon, výkonná producentka seriálu Buffy, přemožitelka upírů, ztvárňuje hlasatelku zpráv společně se scenáristou seriálů Buffy, přemožitelka upírů a Angel, Davidem Furym. Scenáristé Buffy a Angela, Doug Petrie a Drew Goddard se objevili jako superpadouši Professor Normal a Falešný Thomas Jefferson. Jed, Joss a Zack Whedon také zpívají v Bad Horse Chorus. Zack také hraje muže, který najede vozík na Penny a Jed Whedon se také objeví jako Mrtvý Bowie, zatímco Maurissa Tancharoen hraje super hrdinovu/super padouchovu fanynku stejně jako slouží doprovázející hlas v písni "Everything You Ever."

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

2009 Streamy Awards
 • Cena diváků pro nejlepší internetový seriál
 • Nejlepší herec v komediálním internetovém seriálu – Neil Patrick Harris
 • Nejlepší režie pro komediální internetový seriál
 • Nejlepší scénář pro komediální internetový seriál
2009 Hugo Awards
 • Nejlepší dramatická prezentace, krátká forma
2009 People's Choice Awards
 • Cena nejlepšího internetového fenoménu
2009 Ceny Emmy
 • Nejlepší speciální krátkometrážní zábavný program

Během vysílání Cen Emmy, které uváděl Neil Patrick Harris byla řeč Ernst & Younga "přerušena" skečem s Harrisem jako Dr. Horriblem a Nathanem Fillionem jako Captain Hammer a cameo měli i Felicia Day a Simon Helberg.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

2008 Constellation Awards

Commentary! The Musical[editovat | editovat zdroj]

DVD a Blu-ray verze Dr. Horribla obsahují navíc Commentary! The Musical, komentovanou stopu, která obsahuje zcela nové písně, které zpívá obsazení a tvůrčí tým, z čehož vlastně vzniká nový samostatný muzikál. Herci a autoři zpívají různé písně jako sóla nebo s doprovodem, hrají verze sebe. Commentary! je částečně samo referenční a jeden z tvůrců, Zack Whedon, řekl, že jedna píseň "nebyla vůbec o filmu, ale byla sama o sobě", kterou prohlašuje "jako zboření deváté zdi". Od 5. ledna 2010 je Commentary! The Musical k prodeji na iTunes Music Store.

Kniha[editovat | editovat zdroj]

29. března 2011 byla ve Spojených státech vydána kniha Dr. Horrible's Sing-Along Blog Book (ISBN 978-1-84856-862-4) přes nakladatelství Titan Books. Kniha obsahuje příspěvky od Whedona, Filliona, Harrise, Day a Helberga; kompletní natáčecí plán; scénář pro Commentary: The Musical; a klavírní a vokální noty pro Dr. Horrible's Sing-Along Blog.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dr. Horrible's Sing-Along Blog na anglické Wikipedii.

 1. Dr. Horrible’s Sing-Along Blog: Co nám dala stávka scenáristů [online]. Topzine.cz, [cit. 2010-03-26]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]