Dolmuš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na autobusovém nádraží v Bodrumu
vymezení pojmu sdílené taxi

Dolmuš (píše se „dolmuş“) je jeden z hlavních druhů veřejné dopravy v Turecku. Označuje se tak sdílené taxi (share taxi), které je v různých zemích známo pod rozličnými názvy (v Rusku, na Ukrajině a v Bulharsku jako maršrutka, v USA a Kanadě jako jitney, ve značné části Afriky jako Bush taxi, jinde jako minibus, minibus taxi nebo pod různými domorodými názvy. V Česku je na podobném principu experimentálně provozován radiobus.

Označuje se tak mikrobus nebo autobus, který v nepravidelných intervalech jezdí po stanovených trasách na kratší vzdálenosti - někdy se označuje jako kolektivní, sběrné linkové nebo sdílené taxi. Dolmuš může a nemusí mít na trase vymezené konkrétní zastávky, lidé však nastupují a vystupují po cestě podle potřeby a na požádání. Dolmuše zajišťují kromě příměstské dopravy zpravidla také městskou dopravu. Dolmuš znamená v turečtině „plný“. Dolmuš je za čelním sklem označen cílovým místem a odjíždí z autobusového nádraží (tur. otogar) teprve tehdy, když je zaplněn. Nepodaří-li se jej naplnit, projíždí městem tak dlouho, dokud se nenaplní. Osádku tvoří zpravidla dva muži, řidič a průvodčí.

Ceny jsou dané městem nebo oblastním orgánem. Jízdné dolmušem je přibližně dvojnásobné oproti autobusové dopravě (ale někdy může být i nižší) a přibližně desetinové oproti taxislužbě.

Základními druhy dopravy v Turecku jsou vlak, autobus, dolmuš a taxi. Klasické autobusy jezdí zpravidla jen na delší vzdálenosti a přímo bez zastávek po trase.

Podobné systémy dopravy v Česku, Slovensku a jiných zemích[editovat | editovat zdroj]

Podobný systém dopravy existuje i v Sýrii, pod názvem maršrutka i na Ukrajině, pod jinými názvy v mnoha dalších zemích.

V Česku obdobnou dopravu v kombinaci s klasickou linkovou dopravou provozuje od roku 2003 v Rychnově nad Kněžnou firma AUDIS BUS s. r. o. jako takzvaný Radiobus, a to při večerních rozvozech cestujících po městě z železničního nádraží.

Stejný způsob dopravy provozuje od roku 2005 ve slovenském městě Martině podnikatel Ivan Rafaj. Jednotné jízdné je 12 Sk a dopravce nepobírá od města žádné dotace.

Firma SAD Poprad oznámila zavedení podobného systému jako doplňku k MHD v Popradě.[1] Dopravu zajišťují dva 15místné minibusy Renault, v listopadu 2006 má přibýt třetí. Trasu si určují sami cestující ve vozidle, vozidla pro výstup zastavují i mimo zastávky. Každou hodinu se musí vozidla vrátit na výchozí zastávku. Jízdné v minibuse je jednotné 10 Sk (v běžné MHD 12 Sk).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Trasu minibusov v Poprade budú určovať cestujúci (BUSportál.sk, 2. 10. 2006)