Doc Holliday

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Doc Holliday v Tombstone, kolem 1882.

John Henry „Doc“ Holliday (14. srpna 18518. listopadu 1887) byl americký dentista, hazardní hráč a pistolník z Divokého Západu, který byl často spojován s Wyatt Earpem a přestřelkou v O. K. Corral, které se zúčastnili ještě bratři Virgil a Morgan Earpovi.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Doc Holliday se narodil v Griffinu, (Georgia), manželům Henry Burroughs Hollidayovi a Alici Jane Holliday (rozené McKey). Jeho otec sloužil v armádě za mexicko-americké války i Občanské války.

Hollidayova matka zemřela na tuberkulózu 16. září 1866, když mu bylo 15 let. O tři měsíce později se jeho otec oženil s Rachel Martinovou. Brzy po sňatku se celá rodina odstěhovala do města Valdosta, (Georgia), kde Holliday získal střední vzdělání.

V roce 1870 opustil devatenáctiletý Holliday domov a začal studovat dentistickou školu ve Filadelfii. 1. března 1872, získal titul „Doktor zubní chirurgie“ a ještě téhož roku si společně s Arthurem C. Fordem otevřel v Atlantě (Georgia) zubní ordinaci.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

Narodil se s rozštěpem patra a částečným rozštěpem horního rtu. Ve stáří dvou měsíců mu byl tento defekt chirurgicky opraven jeho strýcem doktorem J. S. Hollidayem a otcovým bratrancem, slavným lékařem Crawfordem Longem. Tato operace nezanechala trvalé následky, kromě slabé jizvy na horním rtu. V rané dospělosti měl Holliday výšku 178 cm a vážil 70 kg.

Brzy po zahájení dentistické praxe, se u Hollidaye projevily první příznaky tuberkulózy, kterou se pravděpodobně nakazil od své matky. Lékaři mu sdělili, že mu zbývá pouze několik měsíců života. Tato prognóza se nepotvrdila a žil ještě řadu roků. Domníval se, že sušší a teplejší podnebí zpomalí postup zhoubné choroby a odstěhoval se proto na jihozápad Spojených států.