Dluhová spirála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dluhová spirála (také dluhová past) je stav v rodinném rozpočtu a osobních financích, při kterém postupné zadlužování vede k neschopnosti splácet jednotlivé úvěry. Dlužníci tuto situaci řeší novými úvěry s horšími podmínkami, prostřednictvím kterých se pokoušejí splácet své předchozí úvěry. Měsíční výše jejich splátek roste, tím se situace dále zhoršuje a často vede až k bankrotu[1]. Mezi nejohroženější skupiny obyvatel patří lidé s nižšími příjmy[2].

Příčiny dluhové spirály

Do dluhové spirály se lidé mohou dostat z několika důvodů. Mezi vnitřní důvody patří především vlastní předlužení se, kdy má dlužník více úvěrů, než je schopen splácet[3]. Většinou jde o kombinaci více typů úvěrů, jako jsou nákupy zboží na splátky, hotovostní úvěry a kreditní karty. Lidé mnohdy uzavírají úvěry, jejichž měsíční splátky jsou vyšší, než si mohou dovolit platit. Často také přecení svou finanční situaci a své budoucí příjmy. Mezi vnější příčiny dluhové pasti patří hlavně ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, rozvod, úmrtí partnera atd. Dlužníci mají jeden nebo několik úvěrů, které například po ztrátě zaměstnání nejsou schopní splácet[4]. Proto opět uzavírají nové úvěry, aby mohli zaplatit své splátky.

Vývoj dluhové spirály

Lidé se do dluhové spirály dostávají tím, že si berou stále více úvěrů, ty nejnovější používají na splátky starších úvěrů. Přitom novější úvěry jsou již méně výhodné než ty předchozí, tedy i náklady na měsíční splátky rostou stále nahoru[5]. Taková situace je dlouhodobě neudržitelná a končí neschopností splácet jednotlivé úvěry. Často je jediným řešením osobní bankrot.[6]

Reference