Diagnostický a statistický manuál duševních poruch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch (anglicky: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, odtud zkratka DSM) je mezinárodně používaná příručka Americké psychiatrické společnosti (APA) pro klasifikaci a statistiku mentálních poruch.

Popis

DSM je sice americká národní klasifikace mentálních poruch, na rozdíl od Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN, ICD) je však podrobnější a konkrétnější, takže se používá jako rozšíření a doplnění její psychiatrické části. Původně vznikla pro potřeby statistiky a srovnávání psychiatrických diagnóz, mimo jiné pro potřeby americké armády. Poprvé vyšla roku 1952, v současnosti platí verze DSM-5 z roku 2013, která už vyšla v celé řadě překladů do jiných jazyků.[1]

Autoři ovšem varují, že příručka je určena k praktickému usnadnění práce odborníkům – psychologům a psychiatrům.[2][3] Laici by ji měli používat výhradně jako zdroj informací a nepokoušet se o vlastní diagnózy.[zdroj⁠?]

Odkazy

Reference

  1. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) [online]. Arlington: DSM-IV-TR [cit. 2009-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DSM-IV-TR [online]. American Psychiatric Association, 2000 [cit. 2016-09-25]. („used merely as a convenient shorthand to refer to conditions and disorders“). Dostupné online. (anglicky) 
  3. KAY, Jerald; FIRST, Michael B.; LIEBERMAN, Jeffrey A. Psychiatry, 2 Volume Set [online]. John Wiley & Sons, 2015 [cit. 2016-09-25]. Kapitola Chapter 41 Psychiatric Classification, s. 657. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy