Deutsch-Wagram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Radnice

Deutsch-Wagram, obvykle jen Wagram, je rakouské městečko ležící na potoce Russbachu asi 10 km severovýchodně od Vídně. V lednu 2011 udávalo 7829 obyvatel, starostou je od roku 2005 Friedrich Quirgst (ÖVP). Administrativně město patří do země Dolní Rakousy, okres Gänserndorf.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pomník padlým z roku 1809

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1258. Název Wagram pochází z výrazu Wagenrand (kam dosahují vlny) - narážka na blízkost Dunaje. Od šestnáctého století se začal používat přídomek Deutsch-Wagram, protože většina obyvatel hovořila německy na rozdíl od nedalekého Chorvatského Wagramu (dnešní Eckartsau). Nevelká vesnice se proslavila v červenci 1809, kdy se zde odehrála důležitá Bitva u Wagramu, v níž Napoleon Bonaparte porazil rakouská vojska a napravil tak porážku od Aspernu. [1] Význam Wagramu vzrostl po vybudování železniční stanice [2] a zejména zbrojní továrny Glock, která je dosud hlavním zaměstnavatelem. Roku 1984 bylo toto sídlo povýšeno na město.


Město tedy vstoupilo do dějin jako koncové místo prvního zkušebního a ukázkového úseku první železnice v Rakousko-Uhersku i ve Střední Evropě - Severní dráhy Ferdinandovy, který byl otevřen již v roce 1838, dříve než byl 7.7. 1838 dokončen a do provozu uveden celý první úsek Vídeň-Brno.

Staré nádraží z první trati Vídeň-Brno (1838) - jako železniční muzeum

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na úrodných sprašových půdách se daří pěstování chřestu a vinné révy. [3] Ve městě je železniční muzeum a památník bitvy u Wagramu. [4] Zdejším nejslavnějším rodákem byl odborník na elektrotechniku Johann Sahulka, bydlí zde tenista Jürgen Melzer a herečka Gabriela Hegedüsová. Partnerským městem Wagramu jsou Gbely.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://napoleonistyka.atspace.com/Battle_of_Wagram_1809.htm
  2. http://www.euregio-city.net/text/cs/Deutsch-Wagram.aspx
  3. http://www.veltlin.cz/list.aspx?SubAreaID=25&ShowInfo=1
  4. http://www.turistika.cz/mista/deutsch-wagram

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]