Detergent

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Detergent je chemická látka určená k čištění. Obecně termín "detergentní" (též "deterzivní") znamená "čisticí" nebo "mající čisticí vlastnosti", "detergence" udává přítomnost nebo stupeň čisticích vlastností. Detergenty tedy jsou chemické čisticí prostředky

Terminologie

Termín detergent se někdy používá pro odlišení ostatních čisticích látek od mýdla, pro odlišení mýdla od jiných tenzidů používanými k čištění (od saponátů).

V počátcích vývoje nemýdlových tenzidů pro komerční čisticí prostředky byl pro odlišení prosazován termín syndet, jako zkratka pro syntetický detergent. Nikdy se však nestal populárním a navíc je nesprávný, protože i mnoho mýdel je syntetizováno (z glyceridů).

Termín bezmýdlové mýdlo také neměl dlouhého trvání. Neexistuje žádný jiný přesný termín pro čisticí prostředky, které neobsahují mýdlo, než bezmýdlový či nemýdlový čisticí prostředek (bezmýdlový/nemýdlový detergent).

Obyčejná voda, pokud se použije k čištění, je také čisticím prostředkem (detergentem). Pravděpodobně nejšířeji používanými prostředky, jinými než je voda, jsou mýdla nebo směsi složené hlavně z mýdel. Ovšem ne všechna mýdla mají významný čisticí účinek, a naopak, i když se termíny "detergent" a "mýdlo" někdy zaměňují, ne každý detergent je mýdlo.

Termín detergent se někdy používá pro označení jakéhokoli tenzidu, i když není použit k čištění. Této terminologii bychom se měli vyhýbat, protože je k dispozici správnější termín tenzid: Pojem detergent má užší význam než obecně tenzid, detergent je tenzid určený ke konkrétnímu účelu, k mytí a čištění.

Přenesené významy

Někdy se jako čisticí prostředky (detergenty) označují i látky, které jsou složitější než pouhé směsi chemických sloučenin: Například o celeru se dá říct, že je detergentní pro zuby.

Historie

Detergentních účinků určitých syntetických tenzidů si v roce 1913 všiml belgický chemik A. Reychler. První komerčně vyráběným čisticím prostředkem, který čerpal ze zmíněných pozorování, byl Nekal,[1] prodávaný v Německu v roce 1917, aby zmírnil nedostatek mýdla za 1. světové války.

Novým budováním a pozdější přestavbou amerických továren (původně vyrábějící letecké palivo) tak, aby vyráběly tetrapropylen, používaný v čisticích prostředcích pro domácnost, došlo ke konci 40. let k rychlému růstu jejich používání.[2]

Koncem 60. let byly firmou Procter & Gamble uvedeny na americký trh biologické čisticí prostředky obsahující enzymy, které lépe odstraňují nečistoty bílkovinného původu (například od vajec).[3]

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu detergent na Wikimedia Commons

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Detergent na anglické Wikipedii.

  1. Chemists job description. [s.l.]: [s.n.] Analytical Dostupné online. 
  2. SPRIGGS, John. An economical analysis of the developmente of substitutes with some illustrative examples and implications for the beef industry. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 34-37. 
  3. Granular enzyme-containing laundry composition. [s.l.]: [s.n.] 

Související články

Externí odkazy