Dessau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dessau
Desava
Dessau mit Mulde.jpg
DessauDesava – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 61 m n. m.
stát: Německo Německo
Spolková země: Sasko-Anhaltsko
Dessau
Red pog.png
Dessau
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 182,81 km²
počet obyvatel: 77 394 (31. 12. 2006)
hustota zalidnění: 423 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.dessau-rosslau.de
telefonní předvolba: 0340
PSČ: 06811–06849

Dessau (česky Desava) je město v německé Spolkové zemi Sasko-Anhaltsko ležící na soutoku řek Mulde a Labe. Od 1. července 2007 je částí souměstí Dessau-Roßlau. V letech 1924-1932 zde sídlilo centrum školy Bauhaus. Dne 25. dubna 1626 se zde strhla bitva třicetileté války, ve které Albrecht z Valdštejna porazil vojska Haagské koalice pod vedením Arnošta z Mansfeldu.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Bauhaus je stavba z let 1925/26, kterou navrhl architekt Walter Gropius pro výtvarnou školu Bauhaus v Dessau.Od roku 1996 byla přidána do seznamu světového dědictví UNESCO. Podobně jako motto Bauhausu – spojit architekturu, umění,dizajn a řemeslo v jeden celek, tak působí i tato budova, kterou je možné chápat jako manifest funkcionalizmu.

Budova Bauhasu je dnes sídlem nadace „Stiftung Bauhaus“, která byla založena roku 1994, jejímž úkolem je zachování kulturního dědictví historického Bauhausu. Nadace je rozčleněna do tří sekcí: Dílna, Sbírka a Akademie.

V archivním fondu Bauhausu je uchováváno na 25 000 originálních dokumentů – záznamů, výsledků stavebních výzkumů i rekonstrukcí a jiných materiálů.

V knihovně Bauhasu se nacházejí historická i aktuální díla zabývající se problematikou, architektury, krajinotvorbou, životním prostředím, uměním, designem, typografií, grafikou, fotografií i divadlem.

Vedle univerzálních přednášek, rozsáhlého archivu a knihovny nabízí Bauhaus také publikace, výstavy, slavnosti, prohlídky s odborným výkladem, exkurze a také prostorné jeviště. Výstavy se pořádají také v domech mistrů.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu