Den svatého Patrika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řeka Chicago, nabarvená na zeleno při oslavách Dne svatého Patrika v roce 2005

Den svatého Patrika (irsky: Lá 'le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig, angl. Saint Patrics Day) je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika, patrona Irska.

Je to státní svátek v Irské republice, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. V mnoha zemích po celém světě jsou jeho oslavy také oblíbené, ačkoli v nich nemá status oficiálního svátku. Největší oblibu má v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu, ale obzvlášť v posledních letech si získává oblibu i v Evropě. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení. Lidé v tento den jedí zelená jídla, např. těstoviny nebo zmrzlinu.

V některých evropských městech, zejména v Nizozemí a Švýcarsku, se svátek také oslavuje konzumací či inhalací marihuany jako symbolu zelené barvy a svobody.[zdroj?]