Deltora Quest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Deltora Quest je řada dětských fantasy knih australské spisovatelky Emily Rodda. Příběhy byly zpracovány také jako anime seriál, uvedený poprvé v Japonsku v 6. ledna 2007.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v zemi jménem Deltora. Její obyvatelstvo bylo kdysi rozděleno do sedmi rodů a každý rod vlastnil jeden obrovský drahokam s kouzelnou mocí. Na rody ale zaútočil zlý Pán stínů a vypadalo to, že nad nimi zvítězí. V Deltoře se však našel hrdina - kovář Adin z rodu lidí z Del. Jednoho dne měl sen, ve kterém viděl ocelový pás tvořený medailony, ve kterých byly zasazeny talismany rodů. Adin takový pás vyrobil a přesvědčil rody, aby mu do něj daly své drahokamy. Když byl Kouzelný pás Deltory kompletní, Adin si jej nasadil. Pás se rozzářil a vyhnal magii Pána stínu z Deltory, takže jeho vojska byla poražena. Deltorské rody pak vytvořili sjednocené královstí, jehož králem se stal Adin, a po něm jeho potomci. Když má Adinův následník na sobě Pás, Pán stínů nemůže proniknout do Deltory.

Pán stínů se ale nevzdal. Poslal do Deltory špehy, kteří se stali vrchními rádci králů. Postupně zavedli v královském paláci soubor pravidel, díky kterému přestali králové nosit Pás a navíc začali vrchní rádci fakticky vládnout za ně. Deltora zchudla a nastal hlad, ale králové nezasáhli, protože byli oklamáni kouzly. Tím ztratili důvěru národa a Pás kvůli tomu přišel o kouzelnou moc. Služebníci Pána stínů vytrhali z Pásu drahokamy a ukryli je na místech, kde je už nikdy nikdo nikdo neměl najít (drahokamy jsou totiž nezničitelné a není možné vynést je z Deltory). Pán stínů si podmanil Deltoru, tehdejší král Endon se svou těhotnou manželkou mu ale díky Endonově příteli Jarredovi unikli. Adinův následník stále žije...

Hlavním hrdinou knižní série je Lief, syn Jarreda. V den svých šestnáctých narozenin se na pokyn svých rodičů vydává hledat drahokamy z Kouzelného pásu Deltory. Společníky mu dělají Barda, bývalý strážný z královského paláce, a Jasmína, dívka, která vyrostla bez rodičů v Lesích hrůzovlády. Existují tři knižní série Deltory - v druhé sérii si přátelé vezmou za úkol osvobodit Deltorany zotročené v Zemi stínů. Ve třetí sérii se dozví, že Pán stínů nechal rozmístit po Deltoře čtyři Sestry - zlé drahokamy pojmenované podle deltorské pověsti, které tráví zemi a způsobují hladomor. Vydají se je tedy zničit.

Deltorské rody a jejich drahokamy[editovat | editovat zdroj]

Prvním deltorským rodem jsou lidé z Del. Jejich talismanem je zlatý topas, který je symbolem víry. Pročisťuje a vyjasňuje mysl a má moc spojit živé se světem duchů. Jeho moc se zvětšuje a zmenšuje během měsíčního cyklu (největší je za úplňku).

Druhým rodem jsou Raladové. Mají bujné zrzavé vlasy, černá očka jako korálky a černomodrou vrásčitou kůži. Jsou velmi drobní a útlí. Umějí hrát krásně na flétny a jejich stavby jsou v Deltoře nejlepší (postavili také královský palác v Del). Jejich talisman je veliký rubín. Ten symbolizuje štěstí, je protilátkou hadího jedu, zahání zlé duchy a bledne, je-li v blízkosti zlo nebo hrozí-li nějaké neštěstí.

Další rod jsou lidé z Plání. Někteří z nich mají velmi prapodivné zvláštní schopnosti. Jejich talismanem je opál, hrající všemi barvami duhy. Je symbolem naděje. Dává nahlédnout do budoucnosti a posiluje slabý zrak.

Mezi rody patří také Merové. Jejich talismanem je lazurit. Má tmavomodrou barvu a je posázen bílými skvrnami, takže vypadá jako noční obloha. Přináší nositeli štěstí.

Kniha[editovat | editovat zdroj]

Autorkou knih je Emily Rodda (vlastním jménem Jennifer Rowe), je z Austrálie, narodila se roku 1948, píše anglicky. Knihy u nás vydává nakladatelství Fragment (Havlíčkův Brod), překládá Olga Machútová.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Během roku 2004 byly vydány 4 díly, v roce 2005 další 4, čímž skončila základní série. V roce 2006 vychází 3 pokračování - druhá série (po porážce Pána stínů). V roce 2007 zatím vyšly další 4 (série 3)

Deltora 1: Lesy hrůzovlády ISBN 80-7200-888-9
Deltora 2: Jezero prokletí ISBN 80-7200-889-7
Deltora 3: Město krys ISBN 80-7200-922-2
Deltora 4: Poušť zkázy ISBN 80-7200-921-4
Deltora 5: Hora děsu ISBN 80-253-0018-8
Deltora 6: Labyrint bestie ISBN 80-7200-768-8
Deltora 7: Údolí ztracených ISBN 80-253-0019-6
Deltora 8: Návrat do Del ISBN 80-253-0020-X
Deltora II 1: Jeskyně strachu ISBN 80-253-0291-1
Deltora II 2: Ostrov přeludů ISBN 80-253-0292-X
Deltora II 3: Země stínů ISBN 80-253-0293-8
Deltora III 1: Dračí hnízdo ISBN 978-80-253-0397-9
Deltora III 2: Brána stínů ISBN 978-80-253-0398-6
Deltora III 3: Ostrov smrti
Deltora III 4: Jižní sestra

Anime[editovat | editovat zdroj]

Režisérem je Mitsuru Hongo. Tento seriál má zatím 47 dílů (cca po 20 minutách - bez titulků). Všechny epizody jsou zatím spjaty s první sérií knižních příběhů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]