Dee Dee Bridgewater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dee Dee Bridgewater
Dee Dee Bridgewater v roce 1990
Dee Dee Bridgewater v roce 1990
Základní informace
Rodné jméno Dee Dee Bridgewater
Narození 27. května 1950 (64 let)
Spojené státy americké Memphis, Tennessee, USA
Původ Flint, Michigan
Žánry Jazz
Povolání zpěvačka, herečka
Aktivní roky 1966-současnost
Vydavatel Verve, DDB
Ocenění rytíř Národního řádu za zásluhy
Officier des Arts et des Lettres
Website www.deedeebridgewater.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dee Dee Bridgewater, rodným jménem Denise Eileen Garrett (* 27. května 1950, Memphis, Tennessee) je americká jazzová zpěvačka a herečka. Jedná se o držitelku tří cen Grammy a ceny Tony. Má vlastní rozhlasovou show JazzSet with Dee Dee Bridgewater a působí jako velvyslankyně OSNOrganizaci pro výživu a zemědělství (FAO).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv pochází z Memphisu v americkém státě Tennessee, vyrůstala ve městě Flint (stát Michigan). Její otec, Matthew Garrett, byl jazzový trumpetista a učitel na Manassaské střední škole a prostřednictvím jeho hudby pronikla k jazzu již v raném věku. V šestnácti letech se stal členkou r'n'b a rockového tria zpívajícího po michiganských klubech. V osmnácti studovala na Michigan State University a poté na University of Illinois at Urbana-Champaign. V roce 1969 vyrazila se svou jazzovou kapelou na turné po Sovětském svazu. V následujícím roce se setkala s trumpetistou Cecila Bridgewaterem, za kterého se později provdala. Po svatbě se pár přestěhoval do New Yorku, kde hrál Cecil ve skupině Horace Silver's Band.

V roce 1971 se stala členkou jazzové kapely Thad Jones /Mel Lewis Big Band, kde působila jako hlavní vokalistka. Následující léta poznamenala začátek její jazzové kariéry a vystupovala s mnoha ze skvělých jazzových hudebníků té doby, jako byli např. Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon, Mach Roach a další. V roce 1974 jí vyšlo její první vlastní album nazvané Afro Blue. V témže roce účinkovala na Broadwayi v muzikálu The Wiz (adaptace slavné dětské knihy Čaroděj ze země Oz), obsazeném výhradně afro-americkými herci. Za svou roli hodné čarodějnice Glindy vyhrála v roce 1975 cenu Tony jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Následně se objevila v několika dalších divadelních představeních. Po svém francouzském turné v roce 1984 s muzikálem Sophisticated Ladies se v roce 1986 přestěhovala do Paříže. Ve stejném roce se objevila v muzikálu Lady Day, kde ztělesnila jinou slavnou jazzovou zpěvačku Billie Holidayovou. Za tuto roli byla nominována na cenu Laurence Oliviera. Na konci osmdesátých a začátku devadesátých let se vrátila ze světa muzikálu zpět k jazzu. V roce 1990 účinkovala na Montreux Jazz Festivalu a o čtyři roky později začala konečně spolupracovat s Horace Silverem, kterého již dlouhou dobu předtím obdivovala, a vydali album Love and Peace: A Tribute to Horace Silver. V roce 1997 nahrála album Dear Ella, kterým vzdala hold zpěvačce Elle Fitzgeraldové a které jí o rok později vyneslo cenu Grammy za nejlepší jazzové vokální album. Rovněž její další album Live at Yoshi's se dočkalo nominace na Grammy. Zajímavým albem je Red Earth z roku 2007, na němž jsou patrné prvky inspirované africkou hudbou.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dee Dee Bridgewater v roce 2006

Jedná se o první Američanku, která byla slavnostně jmenována členkou Nejvyšší rady frankofonie (Haut Conseil de la Francophonie). Dále obdržela ve Francii cenu Award of Arts and Letters a v roce 1975 získala cenu Tony za nejlepší ženský muzikálový herecký výkon ve vedlejší roli za již zmíněnou úlohu čarodějky Glindy v muzikálu The Wiz .

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Má tři děti, Tulani Bridgewater (z manželství s Cecilem Bridgewaterem), Chiny Moses (z manželství s divadelním, filmovým a televizním režisérem Gilbertem Mosesem) a Gabriela Duranda (ze současného manželství s francouzským koncertním pořadatelem Jean-Marie Durandem).

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Afro Blue (vydáno 1974 u Trio Records)
  • In Montreux (18. února 1992, Verve Records)
  • Keeping Tradition (19. října 1993, Verve Records)
  • Love and Peace: A Tribute to Horace Silver (26. září 1995, Verve Records)
  • Dear Ella (30. září 1997, Verve Records)
  • Live at Yoshi's (15. února 2000, Verve Records)
  • This is New (21. května 2002, Verve Records)
  • J'ai Deux Amours (5. července 2005, DDB Records)
  • Red Earth (2007, DDB Records)
  • Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love from Dee Dee (2010, DDB Records)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]