Danilo Kiš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Danilo Kiš na srbské poštovní známce

Danilo Kiš (srbskou cyrilicí Данило Киш, 22. února 1935 Subotica15. října 1989 Paříž) byl srbský spisovatel a korespondenční člen SANU (Srpska akademija nauka i umetnosti). Je považován za prvního postmoderního srbského autora.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Subotici v rodině maďarského žida Eduarda Kiše a Černohorky Milici Dragićevićové. Do roku 1942 žil v Novém Sadu, kde dokončil první třídu základní školy, později odešel do otcovy vlasti – Maďarska, kde školu dokončil a studoval i na dalších dvou gymnáziích. Poté, co byl Kišův otec odvezen do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, byl zbytek rodiny repatriován do Černé Hory, kde se usídlil v Cetinji, historické metropoli země. Tam Kiš žil až do doby dokončení střední školy; vysokoškolské vzdělání získal na Filozofické fakultě Bělehradské univerzity, kterou studoval v letech 19541958. Kiš se oženil s Mirjanou Miočinovićovou v roce 1962, žil s ní až do rozvodu v roce 1981. Následující léta strávil s Pascale Delpechovou, se kterou žil až do konce svého života. Pochován byl v Bělehradě na Novém hřbitově.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1962 mu vyšla jeho první kniha. Kiše proslavily hlavně romány jako Zahrada, popel (Bašta, pepeo, 1965) nebo Žalm 44 (Psalam 44, 1962). V dílech, jakými jsou například Hrobka pro Borise Davidoviče (Grobnica za Borisa Davidoviča: sedam poglavlja jedne zajedničke povesti, 1976) nebo Encyklopedie mrtvých (Enciklopedija mrtvih, 1983) dokumentárním způsobem rozvinul příběhy obětí totality – poukazuje na časté zrady, klamy či lži.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JERKOV, Aleksandar. Od modernizma do postmoderne. Priština : Jedinstvo, 1991. S. 168. (srbochorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]