Daniel Strož

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Daniel Strož (Daniel Stros)
No portrait cs.svg

Ve funkci:
20. července 2004 – 13. července 2009

Narození 4. srpna 1943 (70 let)

Československo Plzeň Československo

Politický subjekt nestraník za KSČM

Daniel Strož, německým občanským jménem Daniel Stros, (* 4. srpna 1943, Plzeň) je český básník, publicista, nakladatel, literární kritik, mecenáš a komunistický politik.

V roce 1968 emigroval do SRN, v roce 1975 založil v Mnichově nakladatelství Poezie mimo domov a vydal díla desítek českých a slovenských spisovatelů a básníků. Vydával (1981 - 1990) významný kulturněpolitický časopis Obrys.V letech 19952004 byl komentátorem komunistických Haló novin, je čestným předsedou Unie českých spisovatelů. Založil Literární cenu Daniela Strože a Unie českých spisovatelů, je vedoucím redaktorem týdeníku Obrys-Kmen (spolu s Karlem Sýsem).

V roce 2004 byl tehdy ještě pod pod jménem Franz Stros[1] na kandidátce KSČM zvolen do Evropského parlamentu, kde zasedal ve Výboru pro právní záležitosti a byl náhradníkem ve Výboru pro kulturu a vzdělávání. Závěrem svého působení v EP byl vyhodnocen (spolu se Zuzanou Roithovou) nejagilnějším poslancem české delegace. V roce 2009 už svůj post v EP neobhajoval a odešel do důchodu.

Je ženatý a má dvě děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výsledky KSČM na webu Volby.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie:Mecenáši