Daniel (prorok)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Daniel
Daniel ve lví jámě. Briton Rivière (1890)
Daniel ve lví jámě. Briton Rivière (1890)
Narození7. století př. n. l.
Jeruzalém
Úmrtí6. století př. n. l.
Babylón
Povolánínáboženský vůdce a Drakobijce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel (hebrejsky a aramejsky דַנִיֵּאל‎, „Bůh je můj soudce“) byl starozákonní prorok a hlavní postava větší části stejnojmenné biblické knihy Daniel. Podle některých názorů může být Daniel totožný s Danelem, hrdinou ugaritského mýtu.

Biblická tradice

Podle biblické tradice byl židovským mladíkem odvedeným v první deportační vlně do Babylonie v roce 597 př. n. l. Zde se dostal na královský dvůr a vynikal svou moudrostí a uměním vykládat sny. S Danielem jsou spojeni i jeho druhové Chananjáš, Míšael a Azarjáš. Všichni čtyři na babylonském dvoře dostali nová jména, pod kterými někdy vystupují: Beltšasar (Daniel), Šadrak (Chananjáš), Méšak (Míšael) a Abed-nego (Azarjáš).

Daniel se objevuje ještě v knize Ezechielově (Ez 14,14n.), avšak s jiným pravopisem (דנאל).

Z života Danielova a jeho druhů je díky uměleckému ztvárnění známo několik výjevů: Tři mládenci v ohnivé peci, Daniel ve lví jámě, Zuzana či Daniel a píšící ruka. Všechny tyto výjevy pocházejí z knihy Daniel.

Historicita Daniela je zpochybňována a jeho příběh je obtížné datovat. Kniha Daniel není jako historický pramen příliš věrohodná, neboť uvádí chybnou chronologii babylónských a perských panovníků.

Danielův hrob

O Danielově hrobě se v dochovaných pramenech poprvé zmínil Šmu'el ben Chofni ke konci 10. století. Později se o něm zmiňovaly i cestopisy, které jej lokalizovaly buď do Šúšanu v Persii[1] nebo do Kirkúku v Iráku. Na těchto místech, jež navštěvovali jak židé, tak i muslimové, se údajně nacházel Danielův sarkofág, jenž byl buď zavěšen nad řekou, nebo naopak do ní ponořen.[2]

Odkazy

Reference

  1. Z TUDELY, Benjamín; Z ŘEZNA, Petachja. Dva středověké hebrejské cestopisy. Praha: Argo, 2002. ISBN 80-7203-436-7. S. 38-39. 
  2. BOUŠEK, Daniel. Židovská pouť a poutní místa na Blízkém východě v hebrejské cestopisné literatuře 12.–16. století. Praha: Karolinum, 2008. ISBN 978-80-246-1444-1. S. 234–237. 

Související články

Externí odkazy