DME

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

DME (Distance Measuring Equipment) je zařízení používané v letectví pro určení šikmé vzdálenosti mezi letadlem a pozemním zařízením.

Využíváno je jak pro navigaci po trati tak i pro určení vzdálenosti letadla od letiště při přiblížení na přistání. Podle toho je pozemní zařízení DME umisťováno na stejnou pozici a je automaticky laděno se zařízeními VOR, ILS nebo TACAN. Může být umístěno i samostatně.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Zařízení na palubě letadla vypočítá šikmou vzdálenost mezi letadlem a pozemním zařízením na základě měření časové prodlevy mezi odesláním kódovaného radiového signálu z letadla, jeho zpracováním a přeposláním pozemní stanicí a zpětným doručením letadlovým zařízením. DME pracuje v pásmu 960 až 1215 MHz.

Pozemní stanice DME je schopna obsloužit až 200 letounů v daný čas. Přetížení se případně brání snížením citlivosti přijímače. Přijímače odhadují odezvu, která je určena pro ně, podle stabilního času této odezvy.

Aby bylo možné měřit i velmi krátké (nulové) vzdálenosti, má pozemní stanice definovanou přesnou dobu mezi přijetím dotazu a odesláním odpovědi.

Přesnost a dosah[editovat | editovat zdroj]

Přesnost měření je lepší než 400 m nebo 0,25 % (větší z těchto hodnot), dosah pro vyšší letové hladiny až 400 km.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Letadlové systémy, Ing. Vratoslav Věk, Ing. Jana Celerinová, ISBN 80-01-02501-2, strana 71