Dětský tábor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skautský tábor

Dětský tábor je místo, kde v mnoha zemích tráví spousta dětí letní prázdniny. Děti a mládež, kteří se táborů účastní („táborníci“) se během tábora účastní mnoha různých aktivit, které by jinak mnohdy během školního roku nezažily. Tradiční obrázek dětského tábora je louka nebo paseka uprostřed lesa, kde děti hrají přes den hry či chodí na výlety po okolí a večer si zpívají při kytaře u táboráku. Existují však i dnes novodobé specializované tábory. Například tábory umělecké, hudební, počítačové, s koňmi nebo pro děti se zdravotními omezeními či s dietami. V dnešní době jsou táborové aktivity dostupné i lidem, kteří překročili „táborový věk“, ve formě tábora pro dospělé.

Organizace tábora[editovat | editovat zdroj]

Dětské tábory lze dělit z několika hledisek. Existují tábory, které si pořádají skautské či jiné oddíly pro děti, se kterými pracují celý rok; na druhé starně jsou veřejné tábory víceméně pro kohokoliv, kdo se přihlásí.

Na většině táborů nalezneme dospělé osoby zvané vedoucí. Tito vedoucí jsou zodpovědní za děti a účastní se s nimi všech akcí v průběhu celého tábora. Na většině veřejných táborů jsou jednotlivým vedoucím přidělovány menší skupinky dětí zvané oddíly či družiny, které se pak účastní většiny her a ostatních aktivit společně. Každý vedoucí se pak více věnuje svému oddílu.

Nejčastějším věkem vedoucích je 18 až 25 let, protože se jedná o ideální práci pro středoškoláky a vysokoškoláky v období letních prázdnin. Avšak platy vedoucích bývají většinou na úrovni minimální mzdy nebo se jedná pouze o uhrazení ubytování a stravy. Mnoho vedoucích však tuto činnost nebere jako práci, ale vykonávají ji především pro vlastní potěšení, nebo ji vnímají jako svou povinnost.

Na většině dětských táborů netráví děti pouze den, ale i na nich přespávají. Nejčastější formou ubytování jsou malé chatky či stany s podsadami. Existují však i příměstské tábory, kde jsou děti přes den, avšak na noc se vracejí domů. Dětský tábor bývá často prvním místem, na kterém je dítě delší dobu bez svých rodičů. Stesk po domově je tak častým problémem, ale s dobrým vedoucím se dětem daří s nim rychle vypořádat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První dětské tábory pocházejí pravděpodobně ze Spojených států. V roce 1861 tam první založil Frederick W. Gun. O další rozvoj se zasloužily dětské organizace, hlavně skautské. První skautský tábor se konal už v roce založení organizace 1907, v Čechách byl první v Lipnici v roce 1912.

Zásadní význam pro současnou podobu dětských táborů měly i pionýrské tábory. Byly zakládány ve všech státech socialistického bloku, v Sovětském svazu jich bylo na 40 tisíc. Nejznámější byl stále existující tábor Artěk, založený v roce 1925. Za dobu jeho existence jím prošel milion dětí, včetně mnoha z Československa, protože zdejší tábory byly mezinárodní.[1]

Dětské tábory ve světě[editovat | editovat zdroj]

Ve Spojených státech řídí tábory (anglicky summer camp) Americká táborová asociace (American Camp Association, ACA). Na základě přísných kategorií vydává akreditace, v současnosti asi 2400 táborů, ale asi třikrát tolik táborů je ale mimo tento systém. Tábory ACA navštěvuje ročně kolem 10 milionů dětí.[2] Tábory v USA organizují především dětské organizace jako jsou skaut, YMCA a YWCA nebo 4-H.

V Kanadě jsou tábory nejpopulárnější v provincii Ontario. Zhruba dvě třetiny jsou v držení dětských organizací, třetina soukromá.

V Evropě jsou tábory populární v řadě zemí. V Rusku sice došlo po zániku Sovětského svazu k poklesu počtu táborů, ale dosud existuje i mnoho stálých táborů.

Ve Francii navštěvuje tábory (francouzsky colonie de vacances nebo centre de vacances) pravidelně čtvrtina francouzských dětí.[3],

Ve Finsku mají vedle táborů organizovaných skauty nebo sportovními kluby velký podíl tábory pořádané církvemi a jejich odnožemi.

Ve Velké Británii naopak nejsou tábory tak časté, spíš se jedná o aktivity škol a zájmových organizací.

Tábory se pořádají i v některých dalších mimoevropských rozvinutých zemích. V Číně většinu táborů organizuje vzdělávací vládní středisko, ale také roste počet soukromých, otevřených pro děti z nejrůznějších vrstev a regionů. Zvláštností Indie je program Youreka[4], osmidenní vzdělávací program pro děti od 9 do 15 let, využívající přírodní scenérie Himálaje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Summer camp na anglické Wikipedii.

  1. Od otevření tábora Artěk na Krymu uplynulo 80 let, BBCCzech.com, 18. srpna 2005
  2. Web American Camp Association – anglicky
  3. Présentation des centres de vacances et centres de loisirs – francouzsky
  4. Youreka – anglicky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]