Dějiny Říma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Historie Říma zahrnuje období asi 2800 let od svých počátků v 9. století př. n. l. přes rozmach antického Říma a Říma jako hlavního města papežského státu ve středověku až po současné hlavní město Itálie.

Založení Říma[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy byl Řím založen 21. dubna 753 př. n. l., tuto legendu uvádí jako první římský historik Varro, který žil v 1. století př. n. l.

Existuje mnoho verzí o založení a pojmenování města. Pravděpodobně nejrozšířenější je legenda o Romulovi a Removi. Bratři se podle ní narodili za zvláštních okolností a sluhy krále Amulia byli ponecháni na břehu řeky, kde je zachránila vlčice. Romulus se poté usadil na Palatinu (jeden ze sedmi římských pahorků), kde založil a opevnil město. A jelikož jeho bratr toto opevnění překročil, Romulus ho zabil. Od té doby hranice města nepřátelé překročili pouze třikrat.

Podle jiné poměrně populární pověsti někteří Trójané uprchli na lodích a větry byli zahnáni k Etrurii, kde zakotvili v údolí řeky Tibery. Protože jejich ženy měly dost putování po moři, na radu Rómy (pravděpodobně nejinteligentnější z nich) zapálily lodě. Trójanům tedy nezbylo než se tam usadit a založit město. Když se jim začalo dobře dařit, pojmenovali město po Rómě.

Město Řím vzniklo pravděpodobně spojením osad Sabinů a Latinů. Římané osídlili čtyři pahorky: Palatin, Esquilin, Viminál a Quirinál. Jejich kulturu a zřízení ovlivňovali Etruskové a název pravděpodobně pochází od jména vlivného rodu Etrusků Ruma. Tyto osady se sjednotily pravděpodobně až v 6. století před naším letopočtem.

Království[editovat | editovat zdroj]

Na počátku svých dějin byl Řím královstvím. Prvním jmenovaným - z převážně legendárních - následovníků Romula je Titus Livius Numa Pompilius. Po vyhnání posledního etruského krále Tarquinia Superba - údajně v roce 509 př. n. l. - se kol. 475 př. n. l. stal Řím republikou. Následující období bylo poznamenáno boji mezi patricii a plebeji. Tento spor vyvrcholil v roce 494 př. n. l. Plebejové si vynutili vznik lidového shromáždění, zavedení tribuny lidu (ochrana zájmu plebejů). V roce 449 př. n. l. byly poprvé sepsány římské zákony, které se nazývaly "Zákony dvanácti desek". Až do poloviny 3. stol. si plebejové získali přístup do všech úřadů, včetně úřadu konzula.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]