Cytoskelet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mikroskopická keratinová vlákna uvnitř buněk
Mikroskopická keratinová vlákna uvnitř buněk

Cytoskelet je dynamický systém proteinových vláken a tubulů, jejichž hlavní funkcí je transport látek a buněčných komponent, opora buňky a účast na jejím dělení (u živočichů za vytvoření tzv. dělícího vřeténka).

Cytoskelet se skládá ze tří složek: mikrotubulů, mikrofilament a středních filament (též intermediární filamenta). Každý z nich má poněkud specifickou funkci, nicméně všechny tři složky spolu navazují těsné vztahy a vzájemně se na sebe vážou (což zprostředkovává např. protein plektin[1]).

Chemické složení

Všechny části cytoskeletu jsou z proteinů. Mikrotubuly jsou sestaveny z tubulinu, mikrofilamenta z aktinu a střední filamenta hl. z keratinu, ale i jiných látek.

S cytoskeletem jsou navíc asociovány některé další proteiny, což znamená, že se jednak na cytoskeletu vyskytují a jednak jsou s ním spojeny funkčně. Významnými zástupci těchto i tak zvaných asociovaných proteinů jsou dyneiny a kineziny pro mikrotubuly a myosin pro mikrofilamenta. Zatímco vlákna cytoskeletu představují nosnou strukturu, tak skrze asociované proteiny se uskutečňuje většina jeho funkcí. (Například kineziny a dynein uskutečňují transport látek v buňce - přenášejí náklad po mikrotubulech podobně jako po kolejnicích).[2]

Umístění v buňce

Kromě toho, že se nacházejí v buňce volně, tvoří cytoskelet i jiné organely nebo alespoň jejich části. Mikrotubuly volně prostupují celou buňku, mikrofilameny tvoří hustou síť těsně pod povrchem. Dále se cytoskelet podílí i na stavbě eukaryotického bičíku, centriol, dělicího vřeténka aj.

Reference

  1. ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). ISBN 0-8153-3218-1. 
  2. Srov. video na https://www.youtube.com/watch?v=FzcTgrxMzZk&feature=youtu.be&t=3m34s

Externí odkazy