Cvrček polní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cvrček polní

Cvrček polní Gryllus campestris Linnaeus
Cvrček polní Gryllus campestris Linnaeus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád: kobylky (Ensifera)
Nadčeleď: cvrčci (Grylloidea)
Čeleď: cvrčkovití (Gryllidae)
Podčeleď: Gryllinae
Rod: cvrček (Gryllus)
Binomické jméno
Gryllus campestris
Linnaeus, 1758

Cvrček polní (Gryllus campestris) je druh hmyzu z řádu rovnokřídlých. žije na mezích, na travnatých stráních a sušších loukách. Do země si vyhrabává díry, kde se chvílemi zdržuje. Na jaře u vchodu do těchto chodeb pronikavě cvrká. Sameček je veliký 18–27 mm to samička je o 1mm větší než sameček, takže 19–27 mm. Řadí se do třídy hmyzu. Samička klade do půdy veliké množství vajíček, larvy tak přezimují. Cvrček polní má černou barvu s obvyklou žlutou bází krytek a načervenalou zadní stranu stehen. Cvrčci polní mají krytky. Sameček má krytky dlouhé 8–16 mm samička má krytky dlouhé 10–17 mm. V České republice žije 11 druhů cvrčků. Používá se jako potrava pro agamy, chameleony, pavouky a hady. V přírodě si na nich pochutnávají ťuhýci, ještěrky a mandelíci

Popis[editovat | editovat zdroj]

Cvrček polní má černou barvu těla s obvyklou žlutou bází krytek a načervenalou zadní stranou stehen. Křídla jsou převážně kratší než krytky. Samečkové vyluzují zvuk třením prvního páru křídel. V České republice žije 11 druhů cvrčků.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

  • U samců se délka těla pohybuje v rozmezí 18–26 mm s délkou krytek 10,5–16 mm
  • U samic se délka těla pohybuje v rozmezí 19–27 mm s délkou krytek 10– 17 mm. U samic se pohybuje délka kladélek v rozmezí 8,5–15 mm.[1]

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Nymfy žijí po jednom v malých chodbičkách, kde také přezimují. Po dospění samečci zůstávají v chodbičce ale samičky chodbičku opouštějí a lezou volně po terénu. Samečci vyluzují melodické cvrkání kterým vymezují území a zároveň lákají samičky. Po spáření samička klade 600 vajíček dlouhým kladélkem do země. Cvrček polní se živí výhonky, jemnými lístky a trávou. Občas si svůj jídelníček zpestří drobným hmyzem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve staré Číně se pořádaly cvrččí zápasy.Využívalo se bojovnosti samců.Samečci totiž při spatření jiného samečka začnou bojovně cvrkat.Méně hlasitý sameček ustoupí.Když je cvrkot vyrovnaný pustí se cvrčci do sebe kousáním.Vítězní samečci byli ukládáni do stříbrných klícek.Tato tradice v Číně přetrvala dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www1.osu.cz/orthoptera/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]