Crazyhouse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ukázka matu v crazyhouse šachu (bílý na tahu, vpravo je vidět rezerva obou hráčů):
  1. J@e7+ Kh8
  2. Sxg7#

Crazyhouse (anglicky blázinec) je varianta šachů, ve které může hráč kameny, které sebral protivníkovi, později vrátit na hrací desku a dále s nimi hrát jako se svými. Crazyhouse je obdoba bughouse šachu, hrají zde však jen dva hráči.

Z důvodu složitosti hraní na reálné šachovnici (je třeba dvou úplných sad kamenů) se tato varianta šachů hraje hlavně na počítačích a na šachových serverech jako FICS či Internet Chess Club.

Pravidla

Crazyhouse hrají dva hráči na jedné šachovnici dle standardních šachových pravidel. Když ale hráč sebere protivníkovi nějaký kámen, vezme kámen stejného typu, ale ve své barvě, a přidá si ho do tzv. rezervy mimo šachovnici. Místo běžného tahu pak kdykoli může vzít nějaký kámen ze své rezervy a umístit ho na libovolné neobsazené pole šachovnice (pěšce však nelze umisťovat na první ani poslední řadu). Při braní figur, které vznikly proměnou pěšce, se do rezervy přidává jen pěšec.

Notace

Při záznamu her crazyhouse šachu se používá běžná šachová notace, rozšířená o značení umístění kamene z rezervy na šachovnici pomocí zavináče: například p@b6 značí umístění pěšce z rezervy na pole b6.

Slavní šachoví velmistři, kteří hráli crazyhouse

Související články

Externí odkazy