Cortina d'Ampezzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cortina d'Ampezzo
Anpëz či Anpezo
Hayden
Pohled na Cortinu d'Ampezzo
Pohled na Cortinu d'Ampezzo
Cortina d'Ampezzo – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 1224 m n. m.
Časové pásmo: UTC+1, SEČ
stát: Itálie Itálie
oblast: Benátsko
provincie: Belluno (BL)
Cortina d'Ampezzo
Red pog.png
Cortina d'Ampezzo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 254,51 km²
počet obyvatel: 6097 (2010)
hustota zalidnění: 23,96 obyv. / km²
správa
telefonní předvolba: +37 436
PSČ: 32043
označení vozidel: BL

Cortina d'Ampezzo je město v provincii Belluno v severoitalském Benátsku. Nachází se v Dolomitech, je populárním střediskem zimních sportů. Je známá lyžařskými závody, okolní krajinou, ubytováním a tzv. Après-ski (z francouzštiny; znamená zajít si na drink, zatancovat a hlavně bavit se s ostatními po lyžovaní). V roce 1956 se zde konaly zimní olympijské hry, v roce 1963 pak mistrovství světa v krasobruslení.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Cortina se nachází v centru údolí Valle d'Ampezzo (údolí řeky Boite) a je umístěna mezi Cadore (na jihu) a Val Pusteria (na severu), Val d'Anisiei (na východě) a Agordem (na západě). Kompletně obklíčená Dolomity. Centrum města se nachází ve výšce 1224 m n.m, ačkoliv nejvyšší vrchol Tofana di Mezzo se tyčí do výšky 3244 m n.m.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Cortina se nachází přibližně uprostřed Ampezzského údolí. Je téměř kompletně obklíčena vysokými Dolomity. Původně se Cortina skládala z několika izolovaných vesnic. Během 50. let 20. století, se ale s příchodem turismu rychle rozrostla. Pouze vzdálenější vesnice zůstaly odloučené a isolované od hlavního města. V Cortině mají prodejny některé módní značky (Bulgari, Benetton, Geox) a jsou zde různé řemeslné obchody, starožitnictví a také mnoho obchodů, které se specializují na prodej horolezeckého vybavení.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Klima v Cortine d'Ampezzo je typicky alpské, s krátkými léty a zimami kolísajícími mezi studenými, sněžnými a mírnými. Průměrné sezóny bývají deštivé, studené s velkými poryvy větru.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Cortina hostila v roce 1956 zimní olympijské hry.[1] Původně měla pořádat hry již v roce 1944, ale ty byly zrušeny v roce 1941 kvůli 2. světové válce.

Město je také domovem olympijského vítěze v bobování Eugenia Montiho, který je prvním držitelem Cubertenovy medaile za fair play.

Okolí Cortiny bylo dějištěm velkého množství filmů, zahrnující horolezecké scény z filmu Cliffhanger, dále se zde natáčel fantasy snímek Planeta Krull, bondovka Jen pro tvé oči a Růžový panter.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V říjnu roku 2007 ve městě proběhlo referendum, ve kterém přibližně 80 % obyvatel hlasovalo pro odtržení Cortiny a okolí od Benátského kraje a připojení ke kraji Trentino-Alto Adige. Důvodem byla především vyšší autonomie kraje Trentino-Alto Adige a také nižší daně. Nicméně pro uskutečnění tohoto přesunu je třeba aby celou věc schválily obě komory italského parlamentu a zároveň i vláda benátského kraje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cortina d'Ampezzo na anglické Wikipedii.

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Cortina D´Ampezzo, s. 45.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]