Conrad von Hötzendorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Conrad von Hötzendorf

Franz Conrad von Hötzendorf (11. listopadu 1852 Penzing u Vídně, Rakouské císařství25. srpna 1925 Vídeň, Rakousko) byl rakouský polní maršál, náčelník generálního štábu rakousko-uherské armády a významná postava první světové války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Franz Conrad von Hötzendorf se narodil v Penzingu na předměstí Vídně. Jeho otec byl vysloužilý plukovník husarů a pocházel z jižní Moravy.

Von Hötzendorf se v roce 1886 oženil a měl čtyři syny. Vedl neúnavnou kampaň pro modernizování ozbrojených sil. Věřil v roztržku Němců se slovanskými národy a obával se maďarské elity v říši. Několikrát se pokoušel navrhovat preventivní válku proti Srbsku.

Když vypukla první světová válka, von Hötzendorf často navrhoval nereálné grandiózní plány bez ohledu na terén či klima. Podceňoval také sílu nepřítele.

Jeho největší porážka přišla v roce 1916, kdy nedokázal čelit ofenzívě ruského generála Brusilova. Od té doby se Rakousko-Uhersko neobešlo bez pomoci Německa.

Nakonec byl von Hötzendorf zbaven funkce[zdroj?] císařem Karlem I. Ve funkci náčelníka generálního štábu jej nahradil Arthur Arz von Straußenburg. Roku 1918 se stal hrabětem a studoval filozofii a teologii. Zemřel roku 1925 a pohřben je ve Vídni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Count Franz Conrad von Hötzendorf na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KODET, Roman. Franz Conrad von Hötzendorf - zapomenutý vojevůdce. Historický obzor, 2007, 18 (7/8), s. 179-182. ISSN 1210-6097.