Cizoložství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jules Arsene Garnier: Utrpení cizoložnic.

Cizoložství je obecně definováno jako pohlavní styk vdané ženy s někým jiným, než jejím zákonným manželem. Méně často je takto vnímán pohlavní styk ženatého muže s někým jiným než zákonnou manželkou. Častějším výrazem sdružujícím obě varianty a též aplikovaným na jiné trvalé partnerské vztahy je nevěra.

Manželství, ve kterém je cizoložství oběma stranami tolerované, se nazývá otevřené manželství.

Právní pojetí[editovat | editovat zdroj]

V některých oblastech je cizoložství stále nezákonné a v mnoha zemích jsou tresty za cizoložství nerovné (ženy jsou trestány více nežli muži, za cizoložství je považován i styk, se kterým žena nesouhlasila).

Náboženské pojetí[editovat | editovat zdroj]

Podle křesťanské Bible jsou vinni oba účastníci, přičemž za cizoložství se považuje i styk rozvedené ženy pokud její první manžel dosud žije (viz Mk 10,2–9; Mt 19,3–8; Lk 16,18). Za cizoložství se nepovažuje znovu vstoupení do manželství a oddání se novému partneru, pokud předchozí partner zemřel (viz Římanům 7,2-3). Při uvěření v Ježíše Krista a jeho přijetí za Pána a spasitele jsou všechny dřívější hříchy člověku odpuštěny (včetně cizoložství).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Lojek, Antonín: Právní úprava deliktu cizoložství v českých zemích od 16. do 19. století. In: Sexuální trestné činy včera a dnes. Ostrava : Key Publishing, 2014 - (Schelle, K.; Tauchen, J.), s. 145-155. ISBN 978-80-7418-213-6.
  • Encyklopedické heslo Cizoložství v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích