Christian August Saský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Christian August Saský
Pro nápovědu klikněte
uherský primas, ostřihomský arcibiskup
Narození 9. října 1666
Moritzburg,
Úmrtí 23. srpna 1725
Regensburg
Povolání ostřihomský arcibiskup
Nábož. vyznání římskokatolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian August Saský (9. říjen 1666, Moritzburg23. srpen 1725, Regensburg) byl saský kníže, uherský primas-kardinál (od r. 1707) a ostřihomský arcibiskup.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z protestantské rodiny sasko-zeitského knížete Mořice, který byl příslušníkem boční královské linie Wettinů, a jeho druhé manželky Doroty Marie Sasko-Výmarské. Zprvu si vybral vojenskou kariéru a už jako dvacetiletý se zúčastnil protitureckých válek (mimo jiné se podílel na osvobození Budína).

Jeho další životní dráha začala přestoupením na katolickou víru; vzápětí nato se stal knězem. Pak už jeho církevní kariéra rychle pokračovala. V roce 1695, poté co se přestěhoval do Uher, se stal rábským biskupem a už o jedenáct let později (17. května 1706) byl papežem Klementem XI. jmenován kardinálem a arcibiskupem v Ostřihomi (úřadu se ujal 20. ledna následujícího roku). Byl jediným cizincem, který se stal ostřihomským arcibiskupem.

V roce 1714 dosáhl hodnosti německého říšského knížete. Poslední roky života prožil s podlomeným zdravím v klášteře pavlínů v Mariance. Zemřel v Regensburgu v srpnu roku 1725 v době konání říšského sněmu, kterého se osobně účastnil.

Christian August a Bratislava[editovat | editovat zdroj]

K jeho velkým zásluhám během působení ve funkci ostřihomského arcibiskupa byla aktivní účast na potlačování morové epidemie, která vypukla v Uhersku na konci roku 1712. Na památku potlačení morové nákazy postavili v roce 1713 na Rybném náměstí v Bratislavě morový sloup, na kterém je arcibiskupovo jméno zvěčněno (mimo jiné sám přispěl na jeho postavení).

22. května 1712 korunoval v Prešpurském dómu svatého Martina uherského krále Karla III. a o dva roky později, 18. října 1714, uherskou královnou i jeho manželku Alžbětu Kristýnu.

Christian August Saský je pohřben v kryptě Katedrály svatého Martina. Jeho osobnost připomínala náhrobní deska v dómu, kterou mu dala zhotovit jeho rodina ještě v roce úmrtí. Náhrobek vyhotovil vídeňský sochař Adolf Konrad von Albrecht podle návrhu známého architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu. Náhrobek se však nedochoval, protože padl za oběť Heillerově regotizaci dómu v druhé polovině 19. století. Náhrobek byl tehdy rozebrán a střední část - reliéf s portrétem arcibiskupa - přenesena do kostela klarisek; dnes je však i tento reliéf nezvěstný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christian August Saský na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Špiesz, Bratislava v 18. storočí, Tatran, Bratislava, 1987
  • I. Rusina, Renesančná a baroková plastika v Bratislave, Tatran, Bratislava, 1983