Chodský pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chodský pes
IRLUKA KROSANDRA (1).jpg

Chodský pes

Základní informace
země původu Česko Česko
Tělesná charakteristika
hmotnost 16–25 kg
výška † psi: 52–56 cm
feny: 48–52 cm
barva černá s pálením
Klasifikace a standard
skupina FCI neuznané plemeno
KPCHP standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Chodský pes je české národní plemeno (oficiálně uznané od roku 1985). Byl šlechtěn tak, aby se co nejvíce podobal dochovaným vyobrazením, ale musel se také odlišit od již schválených plemen z jiných zemí. Barvu srsti má černou s rezavým pálením, dlouhá srst tvoří okolo krku hřívu. Střední velikost, temperament a učenlivost ho předurčují pro služební výcvik, výcvik záchranářský, agility, ale i jako pes tažný nebo doprovodný může najít své uplatnění.

Historie chodského psa[editovat | editovat zdroj]

Chodský pes je české národní plemeno a jeho historie se datuje již od 13. století. Chodové na Šumavě střežili nejdůležitější cesty vedoucí od Domažlic do Německa. Doprovázeli je tvrdí, houževnatí a velmi odolní psi [1]. Kromě střežení pohraničí byli využívání i k pastevectví a stopování zvěře. Jindřich Šimon Baar psal o chodském psu ve svých vzpomínkách, Mikoláš Aleš ho zvěčnil na svých kresbách, které doplnily román Aloise Jiráska Psohlavci.

Chodský pes však téměř upadl v zapomnění. Až v roce 1984 se kynologové začali pokoušet o jeho znovuvytvoření [2]. V kynologickém tisku byly uveřejněny obrázky tohoto ovčáka a výzva pro případné majitele. Několik čtenářů se ozvalo s tím, že takového psa mají. První fáze regenerace tedy mohla začít. Základem pro nový chov chodského psa byla fenka Bessy, pes Dixi a později i pes Blesk. Mezi lety 1987 a 1992 bylo odchováno 35 vrhů štěňat. V dalších třech letech se sjednotil typ chodského psa a ustálila jeho kohoutková výška.

Celkový vzhled[editovat | editovat zdroj]

Chodský pes je středně velký ovčácký pes, má obdélníkový rámec a harmonickou stavbu těla. Ideální kohoutková výška je u psů 52 - 55 cm, u fen 49 - 52 cm, toleruje se odchylka 2 cm. Váha se má pohybovat mezi 16 a 25 kg. Srst je dlouhá 5 - 12 cm, rovná, s hustou podsadou, díky ní je chodský pes odolný vůči povětrnostním vlivům. Zbarvení je černé se znaky. Rozložení znaků je pevně dáno standardem - nad očima, na lících, odkud přecházejí v klasický půlměsíc pod krkem, dále na hrudi a končetinách. Uši jsou krátké s bohatou srstí, blízko sebe nasazené a nesené, což dává chodskému psu ten správný výraz. Bohatá srst na hrudi tvoří tzv. límec. [3]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Chodský pes je temperamentní, živý, přirozeně sebevědomý, bez známek nervozity a vždy dobře ovladatelný. Je velmi učenlivý, proto je schopen i náročného výcviku. Je vynikajícím doprovodným a hlídacím psem, lze ho využít i jako psa asistenčního či záchranářského. Stejně tak dobře ale může střežit stáda. Je velmi silně citově vázán na svého majitele a jeho rodinu. Pro svou trpělivost a toleranci je skvělým společníkem pro děti [4]. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, ale při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný. Chodský pes je ideálním a všestranným rodinným psem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kpchp.org/pes_historie.php [online]. .  
  2. http://www.pejskar.cz/chodsky-pes-381/ [online]. .  
  3. Odstavec "celkový vzhled" je výtahem z oficiálního platného standardu plemene chodský pes dle KPCHP.
  4. http://www.chodskypes.cz/ [online]. .  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FINDEJS, Jan. Chodský pes. České Budějovice : Dona, 1997. 108 s. ISBN 80-85463-91-1.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]