Chad Trujillo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chad Trujillo
Narození22. listopadu 1973 (50 let)
Oak Park
Alma materMassachusettský technologický institut
Havajská univerzita
Oak Park and River Forest High School
Povoláníastronom
ZaměstnavateléObservatoř Gemini
Northern Arizona University
Webwww.chadtrujillo.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chadwick Aaron Trujillo (nar. 22. listopadu 1973), známý spíše jako Chad Trujillo, je americký astronom, spoluobjevitel trpasličí planety Eris.

Trujillo se specializuje na zkoumání oblasti Sluneční soustavy za oběžnou drahou Neptunu a prozkoumal oběžné dráhy mnoha transneptunických těles. V srpnu 2005 byl zveřejněn objev trpasličí planety Eris, na němž se podílel spolu s Michaelem Brownem a Davidem Rabinowitzem. Jednalo se o první objevené transneptunické těleso hmotnější než Pluto.

Začátek kariéry

Trujillo navštěvoval Oak Park and River Forest High SchoolOak Park ve státě Illinois. Roku 1995 získal titul bakaláře v oboru fyziky na Massachusettském technologickém institutu, roku 2000 získal za svou práci na poli astronomie Ph.D. na Havajské univerzitě.

Později získal místo postdoktoranda na California Institute of Technology. Od roku 2003 pracuje na Gemini Observatory na Havaji, kde se věnuje studiu Kuiperova pásu a vnějších částí Sluneční soustavy.[1]

Objevy

Trujillo objevil několik transneptunických těles. Jedno z nich, Eris, bylo zpočátku mnohými, včetně jeho, považováno za desátou planetu, ale Mezinárodní astronomická unie jí přiřadila nový status trpasličí planety.

Mezi jeho objevy patří:

  • Quaoar (spolu s Brownem)
  • Sedna (s Brownem and Rabinowitzem) – je možné, že se jedná o první známé těleso vnitřního Oortova oblaku.
  • Orcus (s Brownem and Rabinowitzem)
  • Eris (s Brownem and Rabinowitzem) – první objevené transneptunické těleso hmotnější než Pluto.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chad Trujillo na anglické Wikipedii.

  1. UH Alumnus Chad Trujillo Helps in Discovery of 10th Planet. Nūpepa [online]. Srpen 2005 [cit. 2008-04-13]. Čís. 15. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-13.  (anglicky)

Externí odkazy