CEITEC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo CEITEC
Průběh stavby CEITEC (část Pod Palackého vrchem), pohled od konečné tramvaje. Stav k 31. březnu 2014.

CEITEC (akronym z Central European Institute of Technology, česky Středoevropský technologický institut) je evropské centrum excelentní vědy, a to v oblasti živé přírody i pokročilých materiálů a technologií. CEITEC byl založen skupinou brněnských univerzit (Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) a výzkumných institucí (Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky a Výzkumný ústav veterinárního lékařství) a podporují ho Jihomoravský kraj a město Brno. V rámci CEITECu dojde k výstavbě řady laboratoří s prvotřídním přístrojovým vybavením a zázemím, které zajistí podmínky pro provádění základního a rovněž i aplikovaného výzkumu.

Vznikem centra bude zajištěno provádění výzkumu a poskytování postgraduální a postdoktorální výuky. Technologie umožní studium objektů živé i neživé přírody, od úrovně jednotlivých atomů po celé organismy. To vše v oblasti nanotechnologií a mikrotechnologií, strukturní biologie, genomiky a proteomiky, pokročilých materiálů a biomedicíny.

Strategie projektu[editovat | editovat zdroj]

CEITEC si zakládá zejména na svém zaměření na vědeckou excelenci (podpořenou systémem řízení a pravidelnými hodnoceními), dále na vybudování infrastruktury, na podpoře vědců z České republiky i ze zahraničí a na nastavení transparentních a efektivních pravidel pro spolupráci s aplikační sférou.

CEITEC prohlubuje vzájemnou cílenou spolupráci výzkumníků partnerských institucí a bude těžit i ze zkušeností světových výzkumných institucí. Již existující infrastruktura všech partnerů se rozšíří a obohatí o moderní přístroje a zařízení. Nově vznikne deset sdílených laboratoří, které umožní rozvoj úzce specializovaného výzkumu, ale rovněž zintenzivnění mezioborové spolupráce a vznik kvalitnějšího zázemí pro výuku.

Propojením znalostí a zdrojů všech šesti institucí, účastnících se projektu CEITEC, je možné dosáhnout mnohem rychleji kvalitních výsledků a také vyššího zapojení aplikační sféry.

Výzkumné programy[editovat | editovat zdroj]

CEITEC je postaven na vzájemné synergii sedmi výzkumných programů:

  • Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie
  • Pokročilé materiály
  • Strukturní biologie
  • Genomika a proteomika rostlinných systémů
  • Molekulární medicína
  • Výzkum mozku a lidské mysli
  • Molekulární a veterinární medicína

Sdílené laboratoře[editovat | editovat zdroj]

Sdílené laboratoře jsou stěžejním integrujícím prvkem projektu CEITEC. Ty, které budou zaměřeny na biomedicínu a přírodní vědy, budou soustředěny v Univerzitním kampusu v Bohunicích. Mohou tak těžit z nedaleko se nacházející Fakultní nemocnice Brno a biotechnologického inkubátoru INBIT. Areál Pod Palackého vrchem, v sousedství Českého technologického parku, se zase stane centrem pro materiálové vědy a pokročilé technologie.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem financování centra excelence CEITEC je Evropský fond pro regionální rozvoj, z něhož se bude čerpat prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa 1 – Evropská centra excelence, který řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Celkový rozpočet projektu CEITEC dosahuje částky 5,24 mld. Kč.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CEITEC newsletter [online]. CEITEC, 2010-09, [cit. 2011-01-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]