C. A. R. Hoare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Charles Antony Richard Hoare
Narození 11. ledna 1934 (81 let)
Colombo, Šrí Lanka
Národnost britská
Alma mater Lomonosovova univerzita a Merton College
Povolání informatik
Znám jako tvůrce Quicksort
Floyd–Hoare logika
Ocenění Člen Královské společnosti
Turingova cena (1980)
Medaile Johna von Neumanna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Charles Antony Richard Hoare znám též jako Tony Hoare nebo C. A. R. Hoare (* 11. ledna 1934 Colombo) je britský počítačový vědec, který se proslavil zejména vyvinutím řadicího algoritmu Quicksort.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Colombu na Srí Lance britským rodičům. V roce 1956 získal na University of Oxford titul bakalář (Bachelor's degree). Po několika letech graduálních studií působil v National Service v královském námořnictvu (195658). Když se naučil mluvit rusky, začal studovat počítačový překlad lidských jazyků na Moskevské státní univerzitě v Kolmogorově škole.

Po aféře U-2 v roce 1960 opustil SSSR a našel si práci u malé výpočetní firmy Elliott Brothers, kde se věnoval implementaci programovacího jazyka Algol 60 a vývoji algoritmů. Roku 1968 se stal profesorem počítačových věd na Queen's University v Belfastu a v roce 1978 se přestěhoval zpět do Oxfordu, kde vedl výzkumnou programovací skupinu v Oxford University Computing Laboratory. Nyní je vysloužilým profesorem a badatelem ve výzkumu firmy Microsoft v Cambridgi.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 1980Turingova cena za definici a návrh programovacích jazyků
  • 2000 – Získal titul Rytířský bakalář (Knight Bachelor) za službu ve vzdělávání a počítačových vědách.
  • 13. října 2003 – Počítačové historické muzeum v Mountain View v Californii ho uvedlo jako člena muzea za vývoj algoritmu Quicksort a za celoživotní přínos do teorie programovacích jazyků.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu C. A. R. Hoare ve Wikimedia Commons