C. A. R. Hoare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Charles Antony Richard Hoare
Narození 11. ledna 1934 (80 let)
Colombo, Šrí Lanka
Národnost britská
Občanství Spojené království
Alma mater Lomonosovova univerzita
Povolání informatik
Znám jako tvůrce Quicksort
Floyd–Hoare logika
Ocenění Člen Královské společnosti a Turingova cena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Charles Antony Richard Hoare znám též jako Tony Hoare nebo C. A. R. Hoare (* 11. ledna 1934 Colombo) je britský počítačový vědec, který se proslavil zejména vyvinutím řadicího algoritmu Quicksort.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Colombu na Srí Lance britským rodičům. V roce 1956 získal na University of Oxford titul bakalář (Bachelor's degree). Po několika letech graduálních studií působil v National Service v královském námořnictvu (195658). Když se naučil mluvit rusky, začal studovat počítačový překlad lidských jazyků na Moskevské státní univerzitě v Kolmogorově škole.

Po aféře U-2 v roce 1960 opustil SSSR a našel si práci u malé výpočetní firmy Elliott Brothers, kde se věnoval implementaci programovacího jazyka Algol 60 a vývoji algoritmů. Roku 1968 se stal profesorem počítačových věd na Queen's University v Belfastu a v roce 1978 se přestěhoval zpět do Oxfordu, kde vedl výzkumnou programovací skupinu v Oxford University Computing Laboratory. Nyní je vysloužilým profesorem a badatelem ve výzkumu firmy Microsoft v Cambridgi.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 1980Turingova cena za definici a návrh programovacích jazyků
  • 2000 – Získal titul Rytířský bakalář (Knight Bachelor) za službu ve vzdělávání a počítačových vědách.
  • 13. října 2003 – Počítačové historické muzeum v Mountain View v Californii ho uvedlo jako člena muzea za vývoj algoritmu Quicksort a za celoživotní přínos do teorie programovacích jazyků.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu C. A. R. Hoare ve Wikimedia Commons