Císařská vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaiservilla

Císařská vila (německy Kaiservilla) je výstavní vila (palác) nacházející se v hornorakouském lázeňském městě Bad Ischl, která sloužila jako letní sídlo rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho ženy císařovny Alžběty Bavorské.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šlo o svatební dar Františkovy matky arcivévodkyně Sofie, neboť právě v tomto objektu se oba císařští manželé v roce 1853 při příležitosti oslavy císařových 23. narozenin zasnoubili.

Budova byla původně postavena v biedermeierovském stavebním slohu, ale postupnými přestavbami a dostavbami (dostavěna byla dvě křídla) získala posléze novoklasicistní ráz. Budova má nyní tvar písmene E (E jako Elizabeth - Alžběta).

V jejím okolí se nalézá anglický park. Před hlavním vchodem do budovy (uprostřed) se nachází velká mramorová kašna, jejíž autorem je Viktor Tilgner.

Rakouský císař František Josef I. právě zde podepsal v roce 1914 známý dokument znamenající vyhlášení války Srbsku, což byl faktický začátek první světové války. Rovněž tak i ono známé prohlášení Mým národům sepsal v této vile.

Objekt je přístupný pro veřejnost.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu