Církevní sňatek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Církevní sňatek je forma sňatku, která probíhá zpravidla v místě obvyklém pro náboženské obřady (například kostel), oddávajícím je kněz či jiná pověřená osoba a obřad se odehrává podle předpisů a zvyklostí příslušné církve či náboženské společnosti. Církevní sňatek je v České republice úředně platným sňatkem od novelizace zákona o rodině v roce 1992.

Pro církevní sňatek platí stejné základní podmínky, jako pro občanskou svatbu; snoubenci musí nejprve oddávajícímu zástupci církve předložit potvrzení matričního úřadu, že tyto podmínky splňují. Oddávající, nebo jiný příslušný církevní orgán, pak musí v patřičné lhůtě doručit matričnímu úřadu protokol o uzavření sňatku. Pokud snoubenci uzavřeli nejdříve občanský sňatek, nemá jejich následný církevní obřad právní následky. Pokud nejdříve uzavřeli církevní sňatek, nemohou již uzavřít sňatek občanský. Další podmínky, za jakých se může uskutečnit církevní sňatek, si určuje každá církev sama.

Aby mohl pár uzavřít křesťanský církevní sňatek, musí být obvykle alespoň jeden z páru pokřtěn.

Některé církve, jako například švédská luteránská církev, umožňují církevní sňatky homosexuálních párů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zpravy.idnes.cz/luteranska-cirkev-ve-svedsku-bude-oddavat-homosexualni-pary-p52-/zahranicni.aspx?c=A091023_183043_zahranicni_btw

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu